Na zadnjem krogu pogajanj o strateškem razoroževanju sta se v Moskvi sestala namestnik ruskega in ameriškega zunanjega ministra, Georgij Mamedov in John Bolton. Mamedov je povedal, da pogovori še naprej ostajajo težavni, dokument pa vsebuje določilo, ki obema stranema, v primeru nacionalne ogroženosti, omogoča odstop od dogovora.
Po besedah ruskega zunanjega ministra Igorja Ivanova skušata državi skleniti pomemben in realističen sporazum, ki bo pravno zavezujoč, in ne bo "puščal nobene praznine na področju nadzora nad orožjem". Pojasnil je, da je cilj zmanjšanje jedrskih konic s 6.000 na od 1.700 do 2.200 kosov na ameriški strani, Rusi pa bi bili pripravljeni zmanjšati zaloge na 1.500 kosov.
Predstavnik Bele hiše Ari Fleischer je poudaril, da zmanjšanje zalog pomeni delno skladiščenje razstavljenih konic, preostali višek pa bodo uničili.
Bush je izjavil, da bo dogovor odpravil zapuščino hladne vojne, Putin pa je izrazil zadovoljstvo nad skupnim delom in doseženim sporazumom. Po Bushevem mnenju se bo s podpisom sporazuma začelo "novo obdobje v ameriško-ruskih odnosih".
Bush je tako poudaril, da je sporazum rezultat večmesečnega napornega dela in razmerja, zgrajenega na zaupanju, ki ga je s predsednikom Putinom vzpostavil v Sloveniji. "To je dobra novica za ameriški narod, svet bo postal miroljubnejši, hladna vojna pa bo za vedno postala stvar zgodovine," je še dodal Bush.
Očitno je, komentirajo poznavalci, da je krajšo potegnila Moskva. Kremelj tako dokaj prostodušno priznava, da si gospodarsko šibka Rusija preprosto ne more privoščiti drugega kot popustiti, kljub nezadovoljstvu vojaškega vrha in rezerviranosti intelektualne elite - sporazum razumejo kot politični samomor.
Bush dosegel, kar je želel
Dogovor in številke so bili načelno doseženi že novembra na Bushevem ranču v Teksasu. Od takrat do danes so se na neprestanih pogajanjih na različnih nivojih prerekali, kaj vse bodo uvrstili v kvoto odstranjenih konic. Najbolj občutljivo vprašanje pa je bilo, ali naj se uničijo, kot je zahtevala za drago jedrsko tekmo nesposobna Rusija ali zgolj odstranijo iz podmornic, bombnikov, kopenskih in podvodnih izstrelišč ter uskladiščijo, kot so s kompromisom uveljavili Američani. Kaj bo uničeno in kaj shranjeno, je za zdaj še uganka. Vse pa kaže, da je Bush, potem ko je, kot menijo mnogi, izsilil popuščanje Rusov pri gradnji protiraketnega ščita, ponovno dosegel predvsem to, kar je sam želel.