
Francoski in nemški predsednik bosta Konvenciji o prihodnosti Evrope predlagala, naj predsednika Evropske komisije voli Evropski parlament - na tej točki je popustila Francija, ter da bi predsedujočega EU določil Evropski svet za dve leti in pol ali pet let - na tem mestu je popustila Nemčija.
Odzivi na dogovor med Chiracom in Schröderjem v državah EU so različni. Ukinitvi rotirajočega polletnega mandata nasprotujejo nekatere manjše države, predvsem Belgija in Nizozemska, v Veliki Britaniji pa bi utegnili zamisli francoskega in nemškega predsednika podpreti, podarjajo poznavalci. Evropska komisija se je na francosko-nemški dogovor odzvala zadržano. Kritiki medtem opozarjajo, da bo dvojno predsedstvo v EU, ki naj bi se v naslednjih letih razširila na 25 članic, še bolj otežilo proces odločanja.
Predlog izvolitve predsednika EU za daljše obdobje bosta tako Nemčija in Francija poslali predsedujočemu Konvenciji o prihodnosti Evrope Valeryju Giscardu D'Estaingu, ki mora do konca letošnjega junija pripraviti predloge za nadaljnjo institucionalno prenovo kmalu razširjene EU.
Dosežen kompromis o dvojnem predsedstvu
Francija in Nemčija sta imeli doslej različne poglede na reformo institucij povezave. Nemčija si je prizadevala za močnejšo Evropsko komisijo, katere predsednika bi volil Evropski parlament, saj bi to po njenem mnenju pomenilo večjo demokratičnost, Francija pa je omenjenemu predlogu nasprotovala zaradi bojazni prenosa suverenosti na centralizirano bruseljsko institucijo. Po drugi strani pa si je Francija prizadevala za močnega predsednika unije.
Kompromis o dvojnem predsedstvu sta državi dosegli sinoči. "Vsaka stran je naredila korak proti drugi," je končni kompromis opisal Chirac, Schröder pa je kompromis med državama označil kot pozitivni razvoj diplomatskih odnosov znotraj nemško-francoskega partnerstva. Zavrnil je tudi namigovanja medijev, da naj bi se njegovi osebni odnosi s Chiracom ohladili. "Odnosi niso nikoli bili hladni," je poudaril Schröder.
Politika sta govorila tudi o besedilu skupne izjave ob skorajšnji 40. obletnici podpisa Elizejske pogodbe o francosko-nemškem prijateljstvu in vrsti evropskih vprašanj. Chirac dejal, da bo skupna deklaracija pospešila prijateljstvo in sodelovanje med obema državama.