"Severnoatlantski svet bo na zasedanju v ponedeljek pregledal stališča vseh devetnajstih članic in poiskal soglasje. Odločitev pa bo razglašena šele na vrhu v Pragi - generalni sekretar zavezništva George Robertson jo bo javno sporočil takoj ob začetku zasedanja v četrtek okrog 9.30," je pojasnil omenjeni vir.

Robertson se je v tem tednu v Bruslju že sestal s predstavniki večine članic, ki so mu sporočili nacionalna stališča držav, danes pa se sestaja z delegacijo ZDA. Tako bo odločitev pripravljena, razglašena pa na zasedanju NAC na vrhunski ravni, s katerim se bo vrh v četrtek, 21. novembra, začel, že popoldne pa se bodo voditelji devetnajsterice na posebnem srečanju sestali z voditelji povabljenih držav, je povedal isti vir. V petek, drugi dan vrha, bo sledilo še zasedanje Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC).
Kot je pojasnil diplomatski vir, bo zveza Nato že takoj, najkasneje pa v desetih dneh po vrhu, povabljene države formalno obvestila o postopku, ki jih čaka do vstopa v zavezništvo, predvidoma v letu 2004. Skladno z načrti naj bi se zgodaj decembra med zavezništvom in povabljenimi državami začeli pristopni pogovori, ki bodo potekali na sedežu zveze Nato v Bruslju, končani pa bodo predvidoma do konca februarja 2003. V tem času bodo države obiskali zavezniški izvedenci, potekalo bo tudi zasedanje politično-varnostnega odbora z bodočo članico.
V februarju bo zunanji minister vsake države v Bruselj poslal tudi uradno pismo, s katerim bo sprejel pogovore, priložena pa mu bo tudi lista zavez za članstvo, s katero bo prihodnja članica zagotovila, da bo priprave in reforme nadaljevala. Ta lista bo sicer pripravljena na podlagi akcijskih načrtov za članstvo. Po koncu pogajanj bo v marcu 2003 sledil podpis pristopnih protokolov, nato pa njihova ratifikacija, najprej v devetnajsterici in nato še v novinkah. Postopek bo trajal približno leto, zato je vstop novih držav pričakovati sredi leta 2004, vnedar pa bodo njihovi predstavniki v vmesnem obdobju na sedežu zavezništva že delovali kot opazovalci, je še povedal diplomatski vir.
Za članstvo v zvezi Nato uradno kandidira deset držav, možnost prejeti povabilo pa jih ima devet. Po pričakovanju ga bo prejelo sedem držav: Slovenija, Slovaška, Latvija, Litva, Estonija, Bolgarija in Romunija.