Letalska nesreča v Smolensku, v kateri so umrli poljski predsednik Lech Kaczynski in številni drugi vsoki uradniki, ni prva takšna tragedija, v kateri so umrli državniki. Marca 1959 je v eksploziji letala v Banguiju umrl predsednik prve vlade Srednjeafriške republike Barthelemy Boganda. Okoliščine dogodka so še vedno nepojasnjene.
Januarja 1977 se je blizu Sarajeva zrušilo letalo s predsednikom jugoslovanske vlade Džemalom Bjedićem na krovu. Maja 1979 je v morje padlo letalo, s katerim se je mavretanski premier Ahmed Uld Buseif vračal z afriškega vrha v Dakarju.
Decembra 1980 sta se v letalski nesreči nedaleč od Lizbone ponesrečila portugalski premier Francisco Sa Carneiro in obrambni minister Adelino Amaro de Costa. Parlamentarna preiskava je leta 2004 presodila, da je šlo za načrtovan napad.
Maja 1981 sta v nesreči letala, ki je strmoglavilo v bližini meje med Ekvadorjem in Perujem, umrla ekvadorski predsednik Haime Roldos Agilera in obrambni minister Marko Aurelio. Le tri mesece kasneje je umrl najvplivnejši mož v Panami, general Omar Torihos, ko je njegovo letalo padlo v džunglo.
Oktobra 1986 je bil med 24 žrtvami strmoglavljenega letala v Južnoafriški republiki prvi predsednik Mozambika Samora Machel. Avgusta 1988 so v letalski nesreči v bližini Bahavalpura umrli pakistanski predsednik Zia ul Hak in drugi visoki vojaški predstavniki Pakistana.
Aprila 1994 je bil sestreljen falcon, na katerem so bili ruandski predsednik Juvenal Habyarimana, burundijski predsednik Cyprien Ntaryamira in še nekateri drugi visoki predstavniki obeh držav. To je nato sprožilo genocid v Ruandi, v katerem je bilo ubitih preko milijon ljudi.
Februarja 2004 je v letalski nesreči na jugu Bosne in Hercegovine umrl makedonski predsednik Boris Trajkovski.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.