A cene gredo samo navzgor, medtem ko je leta 2002 ura vožnja stala 15 evrov, desetletje kasneje pa 23, morajo danes kandidati odšteti okoli 40 evrov.
Sandi Štepec, ki je že 25 let učitelj vožnje, razlaga, da so čakalne dobe v Ljubljani predolge, za prvi termin se kandidati v prestolnici lahko prijavijo šele 15. junija."Povprečno število ur je v Ljubljani okoli 40, uspešnost pa je mogoče 10 odstotkov boljša, se pravi je 50-odstotna uspešnost na izpitih. To bi lahko bila posledica tega, da se toliko časa čaka," je povedal Štepec in dodal, da je za čakalne vrste krivo obdobje koronakrize, saj so morale avtošole v tistem času svojo dejavnost popolnoma ustaviti.
"Samo v letu 2022 smo opravili vsaj 10.000 več vozniških izpitov kot v preteklih letih. Na območju dva, ki obsega Ljubljano, Kranj, Jesenice in Domžale, opravimo eno tretjino vseh vozniških izpitov," je dejal Robert Gril iz Agencije za varnost prometa.
Gril pa botruje tudi pomanjkanje ocenjevalcev, ki na glavnih vožnjah odločajo, ali bodo kandidati izpit naredili. Ocenjevalcev je za območje Kranja, Jesenic Domžal in Ljubljane le 18. "Uporabili smo druge ukrepe, od nadurnega dela, zaposlitve ocenjevalcev na podjemnih pogodbah, do bivših upokojenih ocenjevalcev."
A niso krivi le ocenjevalci, Štepec pri današnjih kandidatih opaža slabšo psihomotorično pripravljenost. "Učitelji morajo veliko več prispevati k sami motivaciji posameznika, namesto da bi to izhajalo iz kandidata. Veliko več dela imamo s psihološkim razumevanjem in branjem posameznikov, da ga lahko pripravimo na udejanjanje v cestnem prometu."
Kot pravi, bo teoretično znanje najbolj pripomoglo k temu, da bodo kandidati pri vožnji uspešnejši in da bodo čakalne vrste čim krajše.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.