Karzaj je odločitev sporočil med srečanjem z obrambnim ministrom Mohamedom Kasimom Fahimom in generalom Dostumom. Uzbek Dostum, ki je v začetku novembra s svojimi enotami zavzel strateško mesto na severu Afganistana Mazar-i-Šarif, je bil zelo kritičen do sestave prehodne vlade, za katero so se dogovorili na konferenci na Petersbergu pri Bonnu, vendar kljub temu ni želel ovirati njenega prihoda na oblast.
Karzaj za izročitev bin Ladna
Afganistanski premier Hamid Karzaj je izjavil, da je Afganistan pripravljen mednarodnim sodiščem izročiti domnevnega terorista Osamo bin Ladna in voditelja talibanov mulo Mohameda Omarja. Karzaj obenem poudarja, da ameriške sile lahko ostanejo v Afganistanu, dokler ne bodo odstranjeni vsi "teroristični elementi".
Pri uresničevanju nalog, ki si jih je zadala njegova vlada, pa Karzaj pričakuje občutno mednarodno pomoč. "To državo so dolga leta sistematično uničevali. Upamo, da nas mednarodna skupnost ne bo zapustila in da bo država dobila pomoč, ki si jo zasluži," je poudaril Karzaj.
V prehodni vladi je poleg predsednika Karzaja še pet podpredsednikov in 24 ministrov, med njimi sta tudi dve ženski. Podpredsednica in ministrica za položaj žensk je postala Sima Samar, ministrica za zdravje Suhaila Sadik, podpredsednik in obrambni minister je Mohamed Kasim Fahim, podpredsednik in finančni minister Hedajat Amin Arsala, zunanje ministrstvo je prevzel Abdulah Abdulah, notranje pa Junis Kanuni.
Nova vlada naj bi si v prehodnem obdobju šestih mesecev prizadevala predvsem za uvedbo reda in miru ter obnovo gospodarstva in državnih ustanov.
Zagotovo se bo nova vlada soočila s številnimi težavami, saj je Afganistan tradicionalno razdeljen na vplivna območja lokalnih poveljnikov, ki nasprotujejo močni centralni oblasti iz Kabula. Zato poznavalci ocenjujejo, da bodo za stabilnost države ključni odnosi znotraj vlade, kar naj bi se izkazalo že v prvih tednih njenega delovanja.
Ima Al Kaida radiološko orožje?
Ameriški preiskovalci so v skrivališčih Al Kaide našli načrte, na katerih so označene tarče v Evropi in ZDA. Domnevajo, da ima teroristična organizacija dovolj radioaktivnih snovi za izdelavo radiološke bombe.
Tovrstne bombe sicer nimajo takšne moči kot jedrske bombe, lahko pa povzročijo precej strahu. Britanski časnik Daily Telegraph pa je poročal, da so v oporišču Al Kaide v bližini Kandaharja odkrili uran 238. Daily Telegraph se sklicuje na lokalne oblasti v Kandaharju.
Časnik Newsweek je še poročal, da je ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) pred terorističnimi napadi na ZDA 11. septembra zbral cel kup informacij o Al Kaidi, ki pa jih ni delil z drugimi obveščevalnimi službami. FBI je podatke zbral v preiskavi po napadih na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998.