Tujina

Dražje plačilo za izgubljeno prtljago

Washington, 21. 04. 2011 06.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nova ameriška zakonodaja predvideva tudi zvišanje kazni za prevoznike, ki pustijo potnike čakati na letališkem asfaltu. Oglaševana cena letov bo morala vključevati pristojbine, takse in druge stroške.

Leta 2010 so letalske družbe izgubile dva milijona kosov prtljage.
Leta 2010 so letalske družbe izgubile dva milijona kosov prtljage. FOTO: Reuters

Po novih pravilih bodo morale letalske družbe poleg kompenzacije za izgubljeno prtljago potnikom povrniti tudi stroške, ki so jih imeli s prtljago. Prav tako bodo morali letalski prevozniki plačevati kazni za nerazumne čakalne roke pri vračanju prtljage, čeprav pravila ne opredeljujejo tega, kaj točno se pri čakanju na prtljago smatra za nerazumno, poroča ameriški spletni portal ABCNews.

Nova pravila za zaščito letalskih potnikov, ki jih je pripravil Oddelek za transport ameriške vlade, so v veljavo vstopila včeraj.

V zadnjih letih so letalske družbe podražile pristojbine za prijavljeno prtljago, saj nekatere med njimi za prijavo prtljage zaračunavajo tudi do 35 ameriških dolarjev, čeprav skupine za zaščito potrošnikov opozarjajo, da se morajo njihove storitve izboljšati. Letalske družbe so leta 2010 izgubile dva milijona kosov prtljage, leta 2009 pa je bila ta številka še nekoliko višja, saj so izgubili 2,1 milijona kosov prtljage.

Letalske družbe bodo v prihodnje v večjih težavah tudi, ko bodo potnike proti njihovi volji metale z letal, za katere so prodajale vozovnice za več sedežev, kot jih je dejansko na letalu. V prihodnje bodo morale plačevati dvakrat večji znesek od dosedanjega, če jim ne bo uspelo v dveh urah od originalnega leta potnika spraviti na drugo letalo.

Nova zakonodaja želi letalske družbe prisiliti v spoštovanje potnikov.
Nova zakonodaja želi letalske družbe prisiliti v spoštovanje potnikov. FOTO: Reuters

Kazen za letalske prevoznike bo tako v prihodnje znašala 800 ameriških dolarjev, če bo zamuda, ki jo bo utrpel potnik, večja od dveh ur, pa lahko znaša tudi 1300 dolarjev. Lani je bilo s svojih letov neprostovoljno vrženih več kot 65.000 potnikov.

V prihodnje bodo morale letalske družbe v oglaševano ceno letov vključevati takse, pristojbine in druge stroške – tudi to, kar računajo za vzglavnike, prijavo prtljage in hrano. Na oddelku za transport menijo, da bo ta uredba potnikom olajšala primerjavo cen različnih ponudnikov letalskih prevozov.

Potniki bi v prihodnje lahko imeli let rezerviran za 24 ur, ne da bi za to morali plačati znesek za primer odpovedi.

''Potniki imajo radi pošteno obravnavo. Radi imajo, če se z njimi ravna s spoštovanjem, posebej tedaj, ko za letalsko vozovnico ali vkrcanje na letalo plačajo velik denarni znesek,'' je za ABCNews dejal sekretar oddelka za transport ameriške vlade Ray LaHood. ''Prepričani smo, da so nova pravila za potnike stvar poštenosti in da bodo pomagala tudi letalskim družbam.''

Mednarodni potniki bodo prav tako dobili nadomestilo za dolge zamude na asfaltu letališč. Letala tujih letalskih družb in mednarodnih letov bodo po novem na asfaltu letališč lahko prebila največ štiri ure.

Uvedbo tega pravila je sprožil incindent leta 2007, ko so potniki na newyorškem letališču John F. Kennedy v letalu družbe JetBlue preživeli kar 11 ur.

Američani so leta 2009 uvedli pravilo, ki letalom s potniki na letališčih dovoljuje preživeti samo tri ure, prav tako pa letalskim prevoznikom nalaga, da potnikom omogoči dostop do stranišč in vode.

Pravilo je bistveno pomagalo zmanjšati število zamud na letališčih, saj so leta 2010 med majem in februarjem zabeležili le 16 takih incidentov v primerjavi s 664 v istem obdobju preteklega leta, poroča ABCNews.

Letalski prevozniki pravijo, da bodo nova pravila podražila vozovnice

Cena vozovnice se bo zvišala tudi zaradi tega, ker bodo vanjo morale biti vštete pristojbine, takse in drugi stroški.
Cena vozovnice se bo zvišala tudi zaradi tega, ker bodo vanjo morale biti vštete pristojbine, takse in drugi stroški. FOTO: Miro Majcen

Vsi pa niso zadovoljni z novimi pravili, saj skupine iz letalske industrije svarijo pred tem, da bodo pravzaprav povečala stroške letalskih prevoznikov in tako posledično zvišale cene letalskih vozovnic.

''Trg in ne dodatna zakonodaja že sedaj skrbi za ugodnosti potrošnikov,'' pravi Združenje letalskih prevoznikov (Air transport Association). ''Brez obsežne baze podatkov in ustreznih meril je težko točno oceniti učinkovitost zakonodaje ali sprejeti odločitev o tem, da je treba spremeniti obstoječo ureditev. Letalskim družbam je treba dati večjo svobodo pri operativnem odločanju, kar bi zagotavljalo varen in zanesljiv prevoz maksimalnega števila potnikov na izbrane kraje,'' so včeraj zapisali v Združenju.

A uradniki oddelka za transport vztrajajo, da bodo nova pravila izboljšala izkušnjo potnikov in povečala odgovornost letalskih družb.

''Dokazali smo, da ta pravila delujejo in da so potnikom všeč. Celo nekatere letalske družbe sedaj pravijo, da je bil vpeljava novih pravil dobra stvar,'' pravi LaHood. ''Upam, da se letalski prevozniki strinjajo s tem, da je treba potnike obravnavati s spoštovanjem,'' dodaja.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User695157
21. 04. 2011 16.24
Ker Aerodrom Ljubljana je letališče, ki upravlja z sredstvi, ki oskrbuje letala itd.... Adria je pa letalski prevoznik, ki ima bazo na Aerodromu Ljubljana, torej če se pritežuješ čez Adrio, in si pisal na Aerodrom Ljubljana odgovora 100 % ne boš dobil. PS: Delam na Aerodromu Ljubljana
User695157
21. 04. 2011 16.20
" Najslabše ravnanje letalskih družb in uslužbencev do strank pa lahko tako ali tako lahko izkusimo pri naši Adriji. Sem jim napisal pritožbo pa mi niti odgovorili niso " A si ti to pisal na Aerodrom Ljubljana ali na Adria. In te uslužbence, ki jih praviš ali to misliš stevardese ali tiste, ki delajo s prtljago ? Ker Aerodrom Ljubljana in Adria sta dve popolnoma različni stavri !
Ramzess
21. 04. 2011 13.12
Očitno je nisi napisal prav ... Pa ravno ameriška letališča obdelujejo, ki so sporna na mnogo načinov ... in še vedno, kot povsod drugod, se tudi obnese tista 'narodna': teorija je eno, praksa pa drugo. Zdi se da je letališče že zdavnaj zgubilo svoj prvobiten namen, ... sploh ja opet ZDA, kjer verjetno malokateri potnik pomisli, kaj se tam skriva pod njegovimi nogami. Saj veste zakaj gre, ali pač še ne.
User478210
21. 04. 2011 09.12
Najslabše ravnanje letalskih družb in uslužbencev do strank pa lahko tako ali tako lahko izkusimo pri naši Adriji. Sem jim napisal pritožbo pa mi niti odgovorili niso.