Dva člana posadke vesoljskega raketoplana Discovery, Steve Robinson in Japonec Soiči Noguči, sta uspešno opravila drugega od treh načrtovanih sprehodov po vesolju. NASA se sicer še ni odločila, ali se bodo astronavti po vesolju sprehodili štirikrat, da bi nadomestili odpadni material z raketoplana Discovery.
Živahna razprava in nove skrbi
Direktor poleta raketoplana Discovery Paul Hill je pred tem dejal, da med strokovnjaki ameriške vesoljske agencije NASA poteka živahna razprava o resnosti zadnjega problema, ki so ga odkrili na spodnjem delu raketoplana. Hill je dejal, da se prepirajo o tem, ali bo potreben nov sprehod astronavtov po vesolju, da potisnejo nazaj, odrežejo ali pa potegnejo ven dva aluminijasta trakova, ki štrlita med keramičnimi zaščitnimi ploščicami spodaj na prednjem delu raketoplana.
Gre za polnilo med keramičnimi ploščicami zaščitne obloge na trebuhu raketoplana, ki se zaradi ekstremno visokih in nizkih temperatur širijo in ožijo, zato niso povsem druga ob drugi. Vmes med njimi je zalepljena aluminijasta tkanina, ki je na dveh mestih zlezla iz rež. Raketoplani naj bi se s podobnimi težavami srečevali že v preteklosti, vendar pa je Hill dejal, da imajo normativ po katerem trakovi aluminijasti trakovi ne smejo štrleti ven več kot pol centimetra, ker lahko to vpliva na vzorec segrevanja trebuha raketoplana pri vrnitvi na Zemljo in lahko povzroči nepredvidljive zaplete.
Eden od trakov naj bi štrlel za dva centimetra in pol, drugi pa le malce manj, kar znanstvenikom NASA povzroča resne skrbi, del pa jih meni, da ne gre za nič resnega. Slednji tudi odsvetujejo poskus popravljanja v vesolju, ki bi lahko zadeve še poslabšal. Hill je dejal, da bodo imeli danes na voljo dovolj podatkov, da se odločijo kako in kaj. Danes bo predvidoma končana analiza robov kril in nosa raketoplana Discovery, ki sta toplotno najbolj obremenjena pri vrnitvi na Zemljo.