Tujina

'Družba mora Romom ponuditi roko'

Bruselj, 16. 09. 2008 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Da bi Rome spodbudili, da vzamejo usodo v svoje roke, jim moramo ponuditi "realne priložnosti", je prepričan Barroso.

Soros in Barroso
Soros in Barroso FOTO: Reuters

"Družba mora Romom ponuditi roko. Veliko ljudi je sicer prepričanih, da bi morali biti Romi sami bolj odgovorni, po drugi strani pa romski voditelji pričakujejo ukrepanje. Dejansko potrebujemo oboje," je danes v Bruslju na evropski konferenci o Romih poudaril predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Barroso je dejal, da Romov ne smemo gledati kot zgolj pasivne žrtve. Zavedati se je treba tudi, da se Romi večkrat sami pritožujejo nad pritiski znotraj lastne skupnosti. Ne smemo se izogibati niti besedi rasizem, je opozoril in kot najpomembnejše izpostavil posameznikove pravice, tako moških, žensk kot otrok.

Da bi Rome spodbudili, da vzamejo usodo v svoje roke, jim moramo ponuditi "realne priložnosti", je prepričan Barroso. Med njimi je izpostavil redno izobraževanje, redne službe in tudi primerna stanovanja. Poudaril je, da so bili Romi doslej tako izključeni, da enostavno ne izhajajo iz enakega položaja, in da se ne sme dovoliti vzporednega izobraževanja, služb in bivališč zanje.

Potrebujemo zdrav ekonomski pragmatizem in aktivno spodbujanje izobraževanja med romskimi otroci, je menil predsednik Evropske komisije. Kot je pojasnil, se je v EU z zadnjo širitvijo število Romov občutno povečalo, veliko pa jih živi v okoliščinah, ki niso sprejemljive za 21. stoletje.

"Socialna izključenost se ne nanaša samo na Rome, ampak gre v tem primeru za trajno diskriminacijo," je poudaril predsednik komisije. Dodal je, da kar 77 odstotkov Evropejcev meni, da biti Rom pomeni oviro v življenju. "Zavračamo stigmatizacijo Romov, saj ima vsakdo pravico živeti svobodno brez diskriminacije," je bil jasen.

Barroso je danes še izrazil upanje, da bo srečanje o Romih oziroma, kot poudarjajo v Bruslju, "vrh", več kot le še en sestanek. "Problem je potrebno nujno rešiti, ne le v političnem smislu, ampak človeškem," je dejal.

Po mnenju Barrosa je vključevanje Romov "skupna odgovornost EU in držav članic". Posamezne konkretne naloge so v rokah držav, EU pa lahko zadeve koordinira, je dejal. Komisija lahko pomaga z zakonodajo - recimo protidiskriminacijsko, ter finančno podporo, recimo iz strukturnih skladov.

Soros: Opozoril na stanje v Italiji

Barroso je omenil tudi idejo o evropski platformi za vključevanje Romov ter poudaril, da bi lahko današnje srečanje prispevalo k temu, da se bo vprašanju Romov v prihodnje posvečalo več pozornosti. Predlog je takoj pozdravil finančnik, filantrop in predsednik Zavoda za odprto družbo (Open Society Institute) George Soros, ki se tudi udeležuje "vrha".

Romsko naselje v okolici Rima.
Romsko naselje v okolici Rima. FOTO: Reuters

Po mnenju Sorosa je EU najverjetneje najboljši primer odprte družbe na svetu, a predvsem pri Romih so potrebne izboljšave. "Večina Romov živi v novih državah EU in na Balkanu. Ni čudno, da jih je veliko emigriralo na Zahod," je dejal.

Pri tem je omenil demonstracije Italijanov proti njim, kar bi "moralo EU skrbeti". Tudi sam je izrazil globoko zaskrbljenost zaradi razmer v Italiji. Jemanje prstnih odtisov - ukrepe o tem je sprejela italijanska vlada - bi moralo biti nezakonito, je poudaril, s čimer si je prislužil velik aplavz več sto navzočih, med njimi številnih Romov.

Evropska komisija je namreč v začetku septembra odobrila sporne načrte Italije za jemanje prstnih odtisov Romom, potem ko je vlada premierja Silvia Berlusconija privolila v njihovo prilagoditev pravilom EU. Načrti ne vsebujejo navodil, ukazov ali pravil, ki bi omogočali zbiranje podatkov na podlagi etičnega ali verskega porekla. Jemanje prstnih odtisov naj ne bi potekalo sistematično, temveč bo izvedeno le takrat, ko ne bo nobene druge možnosti.

Nesprejemljiva realnost po mnenju Sorosa spodbuja negativne stereotipe, kar pa samo slabša situacijo Romov. Gre za najhujšo vrsto socialnega izključevanja v EU, ki temelji na narodnostni osnovi, je dejal in dodal, da je stereotip, da so "cigani" neizobraženi in nevarni, še vedno prisoten. Ampak stanje se spreminja, je zagotovil.

V Bruslju danes poteka prvo evropsko srečanje o Romih, ki ga pripravljata Evropska komisija in francosko predsedstvo EU. Dogodka se udeležuje več kot 400 predstavnikov evropskih institucij, vlad in civilne družbe, Slovenijo pa bo zastopa direktor vladnega urada za narodnosti Stanko Baluh.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10