Venezuela je pred novim bankrotom, a organizacija Crisis Group opozarja, da je to še najmanjši problem. Državi namreč grozijo tudi humanitarna katastrofa, beg možganov in nemiri. Še posebej, ker se decembra obetajo volitve, socialistična oblast pa stolčka ne namerava prepustiti za nič na svetu.
Kot opozarjajo, Venezuelci beležijo strm padec osebnih prihodkov, trgovinske police so skoraj prazne, zdravstveni sistem pa se je že zrušil. Tudi najhuje bolni – pacienti z rakom in virusom HIV, tako po več tednov čakajo na nujno potrebna zdravila, država pa tudi ni uresničila napovedi iz leta 2007, da bo zgradila nekaj novih bolnišnic.
Precej žalostna usoda za državo, ki je dvanajsta največja izvoznica nafte na svetu, se lahko pohvali z ogromnimi zalogami tega črnega zlata in ima še več drugih možnosti za precej bolj blestečo gospodarsko sliko od aktualne. Ta se je še poslabšala po smrti Huga Chaveza, ki je državo vodil od leta 1999 do 2013. Venezuelska ekonomija se je lani skrčila za 4 odstotke, inflacija pa zrasla za 62 odstotkov.
Tisti, ki imajo pogum, izobrazbo ali denar za pot, odhajajo
Število tistih, ki bi radi zapustili državo, je zato vse večje. Reuters poroča, da so v državo že prišli lovci na kadre iz drugih držav v regiji, saj računajo na to, da bi lahko v Venezueli nabrali poceni mlado delovno silo, ob upoštevanju dejstva, da številni visoko izobraženi tam delajo kot natakarji ali taksisti.
24-letni Hector Ghinaglia je tako povedal, da je doma na črno delal za dobrih 100 evrov na mesec. Nato pa je preko omrežja LinkedIn dobil ponudbo za delo za 900 evrov iz Kolumbije. Še isti dan se je lotil urejanja dovoljenja za delo.
Claudio Fernaud iz argentinskega podjetja, ki išče kadre v Venezueli, je dejal, da je država meka za iskanje ozko specializiranih kadrov: "Še posebej, če iščemo geologe ali specialiste za pridobivanje nafte ali zemeljskega plina." Če bi jih iskali v drugih državah, bi namreč morali za njihove plače odšteti precej več denarja.
Venezuela zaenkrat izseljevanja ne omejuje, čeprav so se pojavile že tudi takšne ideje, je pa veliko ljudi, ki denarja, da bi se odselili in začeli znova, nimajo.
Veliko jih namreč nima denarja niti za najosnovnejše, tako naj bi matere, ki nimajo denarja za plenice oziroma teh v trgovini sploh ni, otroke zavijale kar v plastične vrečke, številni pa pravijo, da so število obrokov zmanjšali na dva na dan.
Maduro nad tuja podjetja
Venezuelski predsednik Nicolas Maduro, ki kljub strmoglavljeni podpori, želi ostati na oblasti, medtem nadaljuje s svojo verzijo razlage venezuelskih težav. Po njegovem so krivi "mednarodni saboterji" njegovega socialističnega režima in pohlepni privatni sektor.
Da bi to dokazal tudi ljudstvu, ki se občasno že več mesecev zbira na ulicah, številni pa se bojijo, da bo prišlo do večjih izbruhov nasilja, se je lotil redkih tujih investitorjev v državi. Kot poroča Bloomberg, je družbama Nestle in PepsiCo dal dva meseca, da odstranita vso svojo lastnino iz industrijskega parka La Yaguara, ker bodo objekte spremenili v socialna stanovanja.
Gre le za zadnjo v vrsti številnih razlastitev zasebnih lastnikov, proti čemur pogosto protestirajo tudi delavci, ki na ta račun ostajajo brez dela.
Nasveti, ki bodo ostali brez odziva
Crisis Group je medtem spisala tudi seznam ukrepov, ki bi lahko Venezuelo rešili pred humanitarno katastrofo, čeprav ni pričakovati, da bi bili upoštevani.
Kot osnovo postavljajo, da si vlada realno prizna problem. Skrivanje resničnih številk in celo preganjanje tistih, ki jih objavljajo, ne bo rešilo težav, opozarjajo.
Svetujejo, da politika vendarle sklene nek dogovor, ko gre za nujne ukrepe, ki bi zagotovile potrebne zaloge hrane in zdravil ter omogočile stabilizacijo javnih financ, saj je država potrošila že večino vsega, kar je imela, pomagale pa niso niti padajoče cene nafte.
A strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko cene nafte poletele tudi v nebo, pa to ne bi bila rešitev, saj si je oblast državna podjetja spremenila v "zasebne banke", od koder se denar steka neznano kam, za ljudstvo pa je običajno ostalo le dovolj, da je bilo mogoče ohranjati oblast.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.