Tujina

Države zaskrbljene

Hanoj, 19. 11. 2006 10.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Voditelji članic APEC so v sklepni izjavi obsodili jedrski poskus S. Koreje in državo pozvali k odpovedi jedrskega orožja.

Voditelji držav članic APEC so pričakovano obsodili severnokorejski jedrski program.
Voditelji držav članic APEC so pričakovano obsodili severnokorejski jedrski program. FOTO: Reuters

21 voditeljev članic Skupine za azijsko-pacifiško gospodarsko sodelovanje (APEC) je ob koncu vrha v vietnamski prestolnici Hanoi v sklepni izjavi obsodilo severnokorejski jedrski poskus, ki ga je ta azijska država izvedla oktobra.

Voditelji so Pjongjang tudi pozvali, naj se odpove jedrskemu orožju in naj se vrne k šeststranskim pogovorom. Izjava je bila zelo odločna glede polnega uresničevanja resolucije, s katero je Varnostni svet Združenih narodov 14. oktobra uvedel sankcije proti Severni Koreji.

Zavezali so se tudi, da se bodo borili proti terorizmu v vsaki obliki, določili pa so tudi ukrepe za večjo varnost, ko so večja varnost na mejah in letališčih ter zaščita hrane pred namerno zastrupitvijo.

Tudi Bush in Džintao o Severni Koreji

Bush in Hu sta Pjongjangu sporočila, da svet ne bo prenašal njegovega jedrskega oboroževanja.
Bush in Hu sta Pjongjangu sporočila, da svet ne bo prenašal njegovega jedrskega oboroževanja. FOTO: Reuters

Na dvostranskem srečanju sta se ob robu vrha sestala ameriški predsednik George Bush in njegov kitajski kolega Hu Džintao, ki se prav tako nista mogla izogniti temi o Severni Koreji. Strinjala sta se, da je treba Pjongjangu jasno sporočiti, da svet severnokorejskega jedrskega orožja ne bo toleriral.

Močno podpiram vašo vizijo, gospod predsednik Džintao, da spodbujate svojo državo, naj postane narod potrošnikov in ne varčevalcev. George W. Bush

Bush je po srečanju dejal, da bi lahko Kitajska pomembno prispevala k reševanju globalnih problemov, kot sta severnokorejski in iranski jedrski spor. Kitajski predsednik se je bolj osredotočil na del pogovorov o gospodarskem sodelovanju in ocenil, da so gospodarski odnosi med državami vedno boljši, saj se je samo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta ameriški izvoz na Kitajsko povečal za 35 odstotkov.

Bush je sicer zadovoljen s hitro rastjo ameriškega izvoza na Kitajsko, a ocenjuje, da obstajajo v trgovini med državama še določene težave, ki jih želita obe strani rešiti. Kitajsko je pozval, naj postane država potrošnikov in kupuje več ameriških industrijskih in kmetijskih proizvodov.

Za liberalizacijo trgovine

ZDA in Rusija so podpisale sporazum, ki Rusiji odpira pot v WTO.
ZDA in Rusija so podpisale sporazum, ki Rusiji odpira pot v WTO. FOTO: Reuters

Države članice pa so sprejele tudi Hanojsko deklaracijo, v kateri so pozvali k liberalizaciji trgovine v regiji. Zavezali so se k sklepanju kompromisov, predvsem v kmetijstvu, in k premostitvi razlik, ki so nastale na pogajanjih o trgovini v Dohi leta 2001.

"Vsi smo se zavzeli za korak naprej in popuščanje pri trenutnih pozicijah," so voditelji zapisali v deklaraciji.


KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.