Tujina

Drzen palestinski napad

New York/Jeruzalem/Gaza, 25. 08. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V palestinskem napadu na bazo izraelske vojske v Gazi so bili ubiti trije vojaki, mrtva pa sta tudi oba napadalca.

Dva palestinska napadalca sta v noči na soboto z avtomatskim orožjem in granatami napadla izraelsko vojaško postojanko v bližini judovske naselbine Neve Dekalim na jugu Gaze. Napadena naselbina je največja v Gazi z okoli 3.500 družinami. Okoli 6.000 Židov živi v utrjenih enklavah, obkroženi z več kot milijonom Palestincev.

Odgovornost za napad, v katerem so bili ubiti trije izraelski vojaki in oba Palestinca, sedem izraelskih vojakov pa je bilo ranjenih, je prevzelo palestinsko gibanje Demokratična fronta za osvoboditev Palestine (DFLP). Drzni napad je prvi večji napad marksistične skupine DFLP. Iz vodstva skupine je prišlo sporočilo, da je "ta herojski napad odgovor na umazano vojno kriminalca Sharona in njegove vlade proti našemu ljudstvu in zločinom".

"Ta herojski napad odgovor na umazano vojno kriminalca Sharona in njegove vlade proti našemu ljudstvu in zločinom!"

Zaradi incidenta je izraelska vojska davi zaprla južni del območja Gaze, ki ga Izraelci trenutno nadzirajo s helikopterji, so sporočili palestinski viri. Gre za prvi napad palestinskih komandosov na položaj izraelske vojske od začetka intifade konec lanskega septembra.

Arafat in Peres se še ne bosta sestala
Arafat in Peres se še ne bosta sestala FOTO: Reuters

Izraelski vojaški poveljnik, general Doron Almog, pa je danes za izraelski radio pojasnil, da so se izraelski vojaki neposredno spopadli z dvema palestinskima napadalcema, ki sta v noči na soboto, potem ko sta se prebila mimo nadzornih točk, z granatami in strelnim orožjem napadla položaje izraelske vojske v bližini neke judovske naselbine na jugu Gaze. Vojakom so po začetku napada na pomoč priskočile tudi okrepljene izraelske enote, je še dejal Almog.

Svetovalec izraelskega premiera Ariela Šarona Meir Rosen je za nočni napad na izraelsko vojaško oporišče obtožil palestinske oblasti. Palestinski voditelj Jaser Arafat pa je pred srečanjem z malezijskim premierom Mahatirjem Mohamadom v Kuala Lampurju za izbruh zadnjega vala nasilja na Bližnjem vzhodu obtožil Izrael. Po njegovih besedah oblasti v Tel Avivu v napadih na Palestince uporabljajo ameriško orožje, predvsem plinske bombe, letala vrste F-15, helikopterje vrste Apache in tanke. Gre za obleganje palestinskih naselij, je še dodal Arafat.

Arafat se sicer ni odzval na sinočnje opozorilo ameriškega predsednika Georgea Busha, ki je palestinskega voditelja pozval, naj stori vse, kar je v njegovi moči, da bi končal nasilje na Bližnjem vzhodu. Bush je tudi dejal, da bi se morali Palestinci pred vnovičnim začetkom dialoga z Izraelci odpovedati samomorilskim atentatom in drugim terorističnim napadom.

Orožje dveh palestinskih napadalcev
Orožje dveh palestinskih napadalcev FOTO: Reuters

Izraelski zunanji minister Šimon Peres

pa je izrazil željo po preložitvi datuma srečanja s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, ki naj bi pomenil korak naprej k miru na Bližnjem vzhodu. Kot je sinoči poročala izraelska televizija, Šaron meni, da so ob trenutnem nasilju na območju možnosti za dosego mirovnega sporazuma med sprtima stranema zelo majhne.

Palestinci pa so v Varnostnem svetu ZN umaknili pobudo resolucije za namestitev mednarodnih opazovalcev na Bližnjem vzhodu. Predstavnik Palestincev na sedežu ZN v New Yorku Naser el Kidwa je dejal, da Palestinci zdaj pričakujejo podporo na prvi konferenci ZN proti rasizmu, ki bo od 31. avgusta do 3. septembra potekala v južnoafriškem Durbanu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10