Življenje 33-letne dubajske princese Latife Mohamed Al Maktoum je vse prej kot pravljično, v ekskluzivni zgodbi, ki jo povzemajo svetovni mediji, razkriva Daily Mail. Konec februarja je pobegnila od doma, da bi lahko živela normalno življenje, ki ji v Dubaju zaradi strogih zakonov in tiranskega očeta ni bilo omogočeno. Zdaj pa svet razburja njeno izginotje, ki je zavito v tančico skrivnosti.
Ujeta v zlato kletko, brez kakršnekoli svobode
Latifa, ki trdi, da je ena od 30 otrok dubajskega šejka Mohameda bin Rašid Al Maktouma, ki ima kar šest žena, je v čustvenem 40-minutnem videoposnetku podrobno opisala razloge za svoj pobeg. Kot pravi, brez dovoljenja ne sme nikamor, ne dovolijo ji voziti, opazujejo vsak njen gib. Čeprav je stara 33 let, mora upoštevati strogo policijsko uro in nima nobene svobode, da bi uživala v aktivnostih svojih vrstnikov. "Že celo življenje živim v ujetništvu, sicer luksuzno, a nimam svobode, kakršno imajo drugi ljudje. Ne dajo mi potnega lista, če zapustim Dubaj, česar nisem storila že od leta 2000, mi dodelijo voznika. Zelo me omejujejo, sem ujetnica v lastnem domu. Neprestano me nadzorujejo, zaklepajo, zdravniki me celo omamljajo, ker vedo, da že dolgo poskušam pobegniti. Tega ne morem več trpeti," pojasnjuje.
Princesa je po poročanju RT poskušala pobegniti že leta 2002, ko je bila stara 16 let. Hotela je poiskati svojo starejšo sestro Šamso, ki je bila tedaj na begu že dva meseca, a prišla je le do meje z Omanom. Očetovi vojaki so ujeli obe, tako Latifo kot Šamso, ju pretepli in mučili. Ker jima nadaljnja tri leta niso dovolili stikov, je bila Latifa histerična, zato so ji zdravniki dajali pomirjevala, s katerimi so jo omamljali in uspavali. Šamsa naj bi bila od zdravil tako omamljena, da nima nobenega nadzora več nad svojim življenjem, zato se je Latifa tedaj odločila, da bo ostala ob njej. Lani, ko je ugotovila, da ji ne more več pomagati, pa je sklenila, da znova poskusi pobegniti. "Veselim se boljšega življenja, novega začetka. Nimam razloga, da ostanem v Dubaju ali da se kdaj vrnem,'' je dejala na posnetku, v katerem kritizira režim svojega očeta in svojo identiteto dokazuje z izjavami o tem, kam je hodila v šolo, kateri so njeni hobiji, in navajanjem ljudi, ki so jo spoznali med aktivnostmi, ko sta jahanje konjev in padalstvo, prosi, naj potrdijo njeno identiteto. Posnetek je nastal pred pobegom, ameriškim odvetnikom je naročila, naj ga objavijo v primeru, da se ji kaj zgodi.
Pri pobegu ji je pomagal nekdanji francoski vohun
Ko se je princesa odločila za nov pobeg, je stopila v stik z 62-letnim Jean-Pierrom Hervejem Jaubertom, nekdanjim francoskim vohunom, ki je navzkriž z zakonom v Dubaju prišel leta 2008 in od tam uspešno pobegnil. Privolil je, da ji bo pomagal pobegniti. Cena: nekaj več kot 344.000 evrov. Dogovorila sta se, da na obali Omana z jahto pobere njo in njeno najboljšo prijatejico ter osebno trenerko Tiino Jauhiainen ter ju odpelje na varno – na ameriško veleposlaništvo v Indijo, kjer bo zaprosila za politični azil.
Trojici je res uspelo odpluti, nato pa jo je po tednu dni na morju okoli 80 kilometrov stran od Goe zajela indijska obalna straža, je za Daily Mail povedal Jaubert. ''Na krov je prišlo okoli 15 moških, bili so popolnoma zamaskirani, oblečeni v črna oblačila, v rokah so imeli avtomatsko orožje. Z nekakšnim plinom in dimom so napolnili mojo jahto. Pretepli so me, me brcali in mi na glavo prislonili pištolo. To je bila najhujša izkušnja v mojem življenju,'' je povedal. Opisal je, kako so mu vse od trenutka zajetja grozili, da ga bodo ubili. ''Rekli so mi, da nikoli več ne bom videl svoje družine in verjel sem jim. Bilo je grozno. Latifo so odvlekli z ladje, slišal sem jo kričati: Nočem nazaj v ZAE! Ubijte me takoj zdaj! Od takrat moje drage prijateljice nisem več videl.''
Po njegovih besedah je po princeso v skupni indijsko-emiratski operaciji prišlo najmanj pet bojnih ladij, dve vojaški letali in helikopter. Šlo je za vojake, ki so izpolnjevali ukaze dubajskega šejka. "Odpeljali so nas v ZAE. Nas ugrabili, vtaknili v zapor, ne vem, kateri. Zavezali so mi oči, me pretepali, zasliševali in mi grozili, da me bodo usmrtili. Rekli so mi, da sem prekršil zakone islama, saj tam ženske pripadajo svojim očetom, možem in bratom.''
Moški so Jauberta v ujetništvu zadrževali dva tedna, nato pa so ga - preden so mu dovolili, da nadaljuje svojo pot proti Šrilanki - prisilili še v lažno priznanje. Tiini so dovolili, da je odpotovala v London. Kje je Latifa, ne ve nihče.
Jauhiainenova je na tiskovni konferenci potrdila zgoraj opisano zgodbo in predvidela, kaj se bo zdaj zgodilo z njeno prijateljico. "Omamili jo bodo, kot je to pogosta praksa v Dubaju, ko ne želijo, da ljudje govorijo z zunanjim svetom, in jo še naprej zadrževali proti njeni volji, v ujetništvu. Zgodilo se ji bo enako, kot se je njeni sestri, ko je poskušala pobegniti," je povedala in poudarila, da se je odločila spregovoriti v javnosti, ker morajo osvoboditi njeno prijateljico. "Mednarodna skupnosti mora ukrepati, ne smemo je pustiti brez pomoči!" je pozvala.
'Ne vemo, ali je živa ali mrtva'
Da bi našli in osvobodili dubajsko princeso, si med drugim prizadeva neprofitna organizacija Pridržani v Dubaju (Detained in Dubai), ki je 5. marca kontaktirala Scotland Yard in jo prijavila kot pogrešano. Lafitina zadnja komunikacija na Whatsappu je bila 4. marca s članico skupine Radho Stirling. ''Radha, pomagaj mi, moški so zunaj,'' je povedala v glasovnem sporočilu in dodala, da sliši strele. Pred njimi se je skrila v kopalnico. Za tem se ni več oglasila. Stirlingova je za RT povedala, da ne vedo, kje je Latifa. ''Obravnavamo jo kot pogrešano osebo, ne vemo, ali je živa ali mrtva. Sklepamo, da je v priporu v ZAE in verjetno še naprej trpi zlorabe, ki jih je trpela, preden ji je uspelo pobegniti.''
Iskanju princese se je pridružil tudi spletni aktivist Kim Dotcom. "Mlada ženska želi živeti svoje življenje in sprejemati lastne odločitve. A voditej Dubaja ji tega ne dovoli, odreka ji pravice in jemlje upanje. Zaprl in mučil je svojo lastno hčerko! Pomagajmo Latifi!" je zapisal na Twitterju in njenega očeta označil za okrutnega tirana.
Dubajske oblasti in indijsko zunanje ministrstvo zadev ne komentirajo, obalna straža pa je sporočila, da nima nobenih informacij o incidentu, o katerem govori nekdanji francoski vohun.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.