Tujina

Dalajlama praznuje rojstni dan

Lhasa, 06. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Dalajlama je v krogu budističnih menihov, tibetanskih beguncev in številnih otrok praznoval svoj 70. rojstni dan.

Dalajlama je leta 2002 obiskal tudi Slovenijo (Foto: Dare Čekeliš)
Dalajlama je leta 2002 obiskal tudi Slovenijo (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: POP TV
Organizacija Svobodni Tibet s sedežem v Londonu je ob rojstnem dnevu dalajlame pozvala britanskega premiera Tonyja Blaira, naj kot predsedujoči Evropski uniji pozove kitajske oblasti k napredku v pogovorih glede Tibeta.

Duhovni vodja tibetanskih budistov, dalajlama, je v krogu budističnih menihov, tibetanskih beguncev in številnih otrok praznoval svoj 70. rojstni dan. Visok jubilej je obeležil v izgnanstvu v Dharamsali na severu Indije, kamor se je leta 1959 zatekel pred pregonom kitajskih komunističnih oblasti. Ob tem so se oglasili tudi borci za pravice Tibeta po svetu in pozvali k izboljšanju položaja človekovih pravic v tej pokrajini.

Pri štirih letih izbran za dalajlamo

Dalajlama se je pod imenom Lhamo Dhondrub rodil 6. julija 1935 v kmečki vasici Taksat na severovzhodu Tibeta. Ko je bil star štiri leta, je bil izbran za 14. reinkarnacijo vrhovnega verskega voditelja tibetanskega budizma, dalajlamo.

Leta 1964 so kitajske oblasti dalajlamo razrešile vseh uradnih funkcij v Tibetu in mu prepovedale vrnitev v domovino
Leta 1964 so kitajske oblasti dalajlamo razrešile vseh uradnih funkcij v Tibetu in mu prepovedale vrnitev v domovino FOTO: Reuters

Leta 1950, ko je bil star 15 let, je kitajska vojska zasedla Tibet, da bi ga "osvobodila tiranije" imperializma in religije. Dalajlama se je s Pekingom dogovoril za avtonomijo Tibeta, vendar so mu načrti spodleteli leta 1959, ko je Kitajska krvavo strla upor tibetanskega ljudstva in pokrajini odrekla avtonomijo. Dalajlama se je nato zatekel v sosednjo Indijo in poiskal zatočišče v Dharamsali. Tam je vzpostavil vlado v izgnanstvu in sprožil kampanjo za ponovno osvoboditev Tibeta. Leta 1964 so ga kitajske oblasti razrešile vseh uradnih funkcij v Tibetu in mu prepovedale vrnitev v domovino. Tibet pa je od leta 1965 uradno avtonomna pokrajina znotraj Kitajske.

Dalajlama pripravljen na kompromis

Dalajlama je do svojega 70. rojstnega dne že opustil zahteve po neodvisnosti Tibeta in bi bil zdaj pripravljen privoliti že v delno avtonomijo, ne da bi sam sodeloval v vladi. A Peking še vedno ne popušča, sami Tibetanci pa so razdvojeni; zmerneži v tibetanski vladi v izgnanstvu v Dharamsali so za kompromis s Kitajsko, tisti z bolj skrajnimi prepričanji pa nočejo ničesar drugega kot polno neodvisnost. Dalajlama medtem vztraja, da je najboljši pristop "srednja pot" in izogibanje nasilju.

SORODNI ČLANKI

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA