Paul Shanley, ki mu bodo kazen izrekli naslednji teden, velja za eno od osrednjih osebnosti škandala, ki je leta 2002 izbruhnil s procesom proti duhovniku bostonske nadškofije Johnu Geoghanu in se nato kot požar razširil po celotnem ozemlju ZDA. Ameriške katoliške škofije se tako zdaj otepajo več tisoč civilnih tožb nekdanjih žrtev spolnih zlorab duhovnikov.
Pričal le eden od zlorabljenih
Tožilstvo okrožja Middlesex v Bostonu je proti Shanleyju našlo le enega od zlorabljenih, ki je bil sposoben pričati pred sodiščem, porota pa je sprejela njegovo trditev, da se je oglasil šele pred kratkim, ker je prej zatrl boleč spomin na zlorabe.
Shanleyjeva žrtev je sedaj star 27 let in dela kot gasilec v okolici Bostona, njegova žena pa je pričala, da od leta 2002 trpi za nočnimi morami, zajema ga mrzlica in se od bolečin zvija na tleh. Podobno so potrdili njegovi nekdanji sošolci pri verouku, ki so ga videli, da je pogosto odhajal s Shanleyjem. Tožilci so sicer uvodoma našli štiri žrtve zlorab, vendar so kasneje iz nepojasnjenih vzrokov dva odpisali, tretji pa je pobegnil v neznano, potem ko se je zlomil na enem od zaslišanj.
Odvetnik napovedal pritožbo
Shanleyjev odvetnik je napovedal pritožbo, čeprav je med procesom poklical le eno pričo, to je psihologa, ki je menil, da so lahko obujeni zatrti spomini napačni. Porota je verjela tožniku, saj je že lani dobil 500.000 dolarjev odškodnine od bostonske nadškofije in ni imel finančnega motiva, poleg tega pa se porotnikom ni zdelo normalno, da bi se nekdo kar tako predajal ponižanju. Tožnik je namreč na klopi za priče večkrat jokal, ko je opisoval, kaj je Shanley vse počel z njim v spovednici, zakristiji, cerkvenih klopeh in na stranišču.
Večina primerov zastara
Obsodba Shanleyja, ki naj bi zlorabil več kot 20 otrok, lahko vpliva na druge kazenske primere pred ameriškimi sodišči, čeprav jih ni veliko, ker se je večina pedofilov zaradi zastaranja primerov izmazala. Philip Saviano, ki vodi Mrežo žrtev spolnih zlorab katoliških duhovnikov na področju Nove Anglije, je za Boston Globe dejal, da je Shanleyjeva obsodba pomemben mejnik, ker bo zdaj zagotovo prišlo na dan še več žrtev iz 90. let prejšnjega stoletja, saj cerkev do izbruha škandala ni storila dovolj za preprečevanje takih zlorab. Žrtve naj bi videle, da obstajajo tudi drugi sotrpini in da so storilci lahko kaznovani. Seveda ni izključeno, da se med njimi ne bodo našli tudi lovci na odškodnine.