Tujina

Duma zavrnila predlog nezaupnice vladi

Moskva, 09. 02. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Spodnji dom ruskega parlamenta je zavrnil predlog nezaupnice vladi, ki ga je vložila opozicija zaradi nezadovoljstva nad sprejeto socialno reformo.

Nezaupnico je podprlo 112 poslancev, 20 jih je glasovalo proti, štirje pa so se vzdržali. Za sprejetje bi moralo nezaupnico podpreti 226 poslancev. Predlog za glasovanje o nezaupnici je sicer podpisalo sto poslancev.

V 450-članski dumi je glasovalo le 136 poslancev (Foto: Reuters)
V 450-članski dumi je glasovalo le 136 poslancev (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Socialna reforma, ki jo je duma ob nasprotovanju opozicije izglasovala 5. avgusta lani, je stopila v veljavo 1. januarja. Reforma, ki socialne ugodnosti za kakih 33 milijonov Rusov nadomešča z neposrednimi denarnimi izplačili, je doslej naletela na množične proteste. Komunisti in druge opozicijske skupine so nove proteste napovedale za ta konec tedna.

Sprememba socialnih ugodnosti, kot so brezplačen javni prevoz in zdravstvena oskrba, je pomemben temelj reform, ki jih je predsednik Vladimir Putin napovedal za svoj drugi predsedniški mandat. Vlada želi z reformo prinesti več sredstev v blagajne javnih podjetij in bolnišnic, ki so doslej svoje storitve mnogim Rusom nudile brezplačno. Nasprotniki pa trdijo, da so predlagana denarna izplačila prenizka in jih bo kmalu zmanjšala inflacija.

Predlog o nezaupnici kritiziral celoten vladni gospodarski program

Ruski premier Mihail Fradkov je povedal, da glavna naloga vlade ostaja podvojitev bruto domačega proizvoda do leta 2010. Mnogi poslanci niso skrivali nestrinjanja s premierom in so se med njegovo predstavitvijo glasno smejali.

"Vlada ni znala izkoristiti ugodne klime v zunanji trgovini, pospešiti gospodarske rasti ali zagotoviti stabilnosti oziroma zmanjšati prepada med bogatimi in revnimi," je bilo zapisano v predlogu nezaupnice. "Nasprotno, vladni ukrepi so privedli do upočasnitve gospodarskega razvoja ter nerazumevanja in nezaupanja državljanov in vlagateljev," je še pisalo.

Pred glasovanjem je dumo nagovoril ruski premier Mihail Fradkov in se opravičil za napake pri uresničevanju socialne reforme. "Vlada prevzema popolno odgovornost za organizacijo in izvedbo te reforme," je dejal. "Jaz osebno se kot predsednik vlade ne izmikam odgovornosti," je dodal.

Kot je priznal, bi morali pred začetkom tako obsežne reforme preračunati vse možne podrobnosti in pretehtati vsa tveganja in posledice. Poslance je tudi prosil za pol leta časa, v katerem bi popravili razmere z zagotovitvijo subvencioniranih zdravil, obenem pa je zagotovil, da si bo vlada prizadevala vsaj podvojiti povprečne plače v Rusiji do leta 2008.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10