Do eksplozije je prišlo na obrobju mesta, ko je vodeče vozilo patrulje prevozilo mino, za katero se zaenkrat še ugiba, ali je ostanek afganistanske vojne, ali jo je nekdo na novo nastavil. Poveljnik kanadskih enot Andrew Leslie trdi, da je pot patrulje potekala po trasi, ki so jo natančno prečesali 24 ur pred eksplozijo, dodaja pa, da kljub temu še ne more zatrditi, da je šlo za nameren napad in za kakšno vrsto eksplozivnega telesa gre. Če bo preiskava dokazala, da je šlo za podtaknjen eksploziv in torej za napad na kanadske vojaške sile, ki predstavljajo večino Natovih mednarodni varnostnih sil (ISAF), jih to ne bo ustrahovalo, je zatrdil njihov poveljnik.
"Patrulje niso prenehale s svojim delom, niti tega ne nameravajo. Možno je, da nas Al Kaida in talibani želijo prisiliti k temu, da se umaknemo nazaj v svoja oporišča ali celo domov zaradi žrtev, ki ostajajo za njimi. Vendar se to ne bo zgodilo," je dodal Leslie.
Skupno število žrtev med 2000 člani kanadske vojske v Afganistanu, katere naloga je predvsem zaščita svobode pred talibani in preostalimi člani Al Kaide, je tako naraslo na šest.
Pokanje tudi v bližini ameriškega zračnega oporošča
Do druge eksplozije je prišlo v neki hiši v bližini ameriškega zračnega oporišča Bagram v Afganistanu so umrle najmanj štiri osebe, več pa je ranjenih.
"Našli smo štiri trupla, dve osebi pa še pogrešamo," je dejal major David Long. Po besedah prič bi se sicer lahko število žrtev še povzpelo, saj je v sosednji hiši prav v času eksplozije potekala poročna slovesnost. Iz oporišča Bagram, ki leži severno od afganistanske prestolnice Kabul, so še sporočili, da med vojaki ni žrtev.