EU ne vidi nobenega povoda za morebitne pogovore v Washingtonu na to temo, je danes dejal španski zunanji minister in predsedujoči EU Josep Pique in dodal, da EU ne dvomi v to, da ZDA z ujetimi pripadniki Al Kaide in talibani ravnajo človeško. Pique je tudi potrdil stališče Washingtona, da ujeti teroristi niso vojni ujetniki. "To pa še ne pomeni, da nimajo enakih pravic kot ostali ljudje," je poudaril predsedujoči EU.
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je nasprotno ZDA pozval, naj v zvezi z ujetniki v Guantanamu spoštuje mednarodne dogovore o ravnanju z vojnimi ujetniki. "Dejstvo, da so izvedli teroristične napade, nas ne sme zavesti k spremembi naših vrednot," je ob robu konference EU v Siguenzi v osrednji Španiji poudaril Solana.
Za Britance ne bo smrtne kazni>
Velika Britanija je posvarila ZDA pred morebitno smrtno obsodbo treh domnevnih britanskih teroristov, ki so priprti v ameriškem vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi. Državni sekretar britanskega zunanjega ministrstva Ben Bradshaw je izjavil, da je Velika Britanija vedno znova poudarila, da nasprotuje smrtni kazni. Bradshaw je še povedal, da britanska vlada še ni sprejela odločitve, kako naj bi ravnali z britanski ujetniki. Omenil pa je možnost, da bi jim lahko sodili v domovini.
Za kakršnokoli dokončno izjavo je "še prezgodaj", je dejal Bradshaw. Nekdanji ameriški pravosodni minister Ramsey Clark je zahteval "pošteno sodno obravnavno" za ujetnika v Guantanamu. Vsaka država, ki si prizadeva za človekove pravice, je obvezana, da obtožene čimprej postavi pred sodnike in jim zagotovi pravne zastopnike, je dejal Clark.