Ameriški zvezni sodnik Henry Kennedy je Beli hiši ukazal, da ohrani vse kopije elektronske pošte. Bela hiša namreč trdi, da ne more najti okoli pet milijonov primerkov elektronske pošte, ki naj bi se nekam izgubila. ZDA imajo zakon, ki jasno prepoveduje vsako uničevanje vladnih dokumentov, dokler tega ne dovolijo uradnih arhivarji.
Težava izginjanja elektronske pošte v Beli hiši je prišla na dan pred dvema letoma, v času preiskave izdaje identitete tajne agentke CIA Valerie Plame medijem, v kar so bili vpleteni visoki predstavniki ameriške administracije. Tožilec Patrick Kennedy med preiskavo, zaradi katere je bil obsojen nekdanji šef kabineta podpredsednika ZDA Lewis Libby, ni mogel priti do zahtevanih dokumentov.
Škandal se je nadaljeval v letošnje leto, ko so demokrati zahtevali podatke o odpuščanju zveznih tožilcev in so trčili ob problem "izginule" elektronske pošte. Bela hiša naj bi leta 2003 prenehala arhivirati elektronsko pošto na svojem strežniku, vendar bi morali obstajati trakovi s kopijami.
Belo hišo sta pred sodnikom Kennedyjem tožili dve organizaciji, ki zahtevata dostop do dokumentov oziroma želita ugotoviti, ali je morda šlo za namerno uničevanje in s tem kršenje zakona. Tožbo sta vložili organizaciji "Državljani za odgovornost in etiko v vladi" ter Arhivi nacionalne varnosti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.