Včeraj so francoske oblasti začele prazniti begunsko taborišče v Calaisu, kjer je bivalo med sedem in osem tisoč oseb. Gre za migrante in begunce, med katerimi je veliko tudi mladoletnikov brez spremstva. Večina je želela priti v Veliko Britanijo.
Kot smo poročali, so oblasti včeraj brez incidentov evakuirale 2318 migrantov in beguncev, od tega 400 mladoletnikov brez spremstva. Danes dopoldne pa so evakuirali 596 odraslih in 139 mladoletnikov, so sporočili s francoskega notranjega ministrstva.
Začeli rušenje
Kot so napovedali Francozi, so popoldne zabrneli tudi gradbeni stroji. Začeli so rušiti naselje. Delavci z motornimi žagami so pričeli uničevati lesena bivališča in z gradbenimi stroji odvažati razbitine. Odeje, vzmetnice, obleke, posodo in potovalne kovčke so polagali na kupe lesa in polivinila, ki so jih migranti uporabljali za gradnjo šotorov in zasilnih bivališč.
Pred začetkom del so sicer prostovoljci in državni uslužbenci preverili, ali so bivališča res prazna. Policija je zaprla območje, kjer poteka rušenje, saj v delih taborišča še vedno živijo migranti.
Poznavalci sicer opozarjajo, da bi lahko s prihodom gradbenih strojev in začetkom rušenja izbruhnil tudi nasilni upor preostalih migrantov in beguncev, ki so še vedno v taborišču oz. njegovi okolici.
Kot poročajo, za zdaj ni hujših protestov in nasilnih uporov, čeprav je v delu taborišča ob začetku rušenja tudi zagorelo. Požar naj bi pozneje pogasili.
V Calaisu bodo ostali le otroci, ki so brez spremstva odraslih
Edini, ki lahko še ostanejo v Calaisu, so otroci brez spremstva odraslih. Zakaj? Zato ker jih bodo preselili v Veliko Britanijo. Tudi tiste, ki tam nimajo sorodnikov.
200 otrok, deklice in mlajše od 13 let, so že namestili na Otoku. To so storili po odloku, ki britanskim oblastem dovoljuje sprejeti begunske otroke, ki spadajo v ogroženo skupino, čeprav v državi nimajo sorodnikov.
Danes pa so francoske oblasti nenadoma ustavile izročitev še 1.300 otrok Veliki Britaniji. Razlog za to odločitev še ni jasen.
Če bodo začeli rušenje, bodo otroci, ki ostajajo v Calaisu, prepuščeni ulici, preprodajalcem in ostalim kriminalcem.
Otroci in starejši mladoletniki brez spremstva bodo nastanjeni v preurejenih ladijskih kontejnerjih, ki jih bodo oblasti postavile po zaprtju zdajšnjega taborišča.
Prav pred tem svarijo humanitarne organizacije, ki v taborišču skrbijo za otroke in starejše mladoletnike. "Najprej je treba popisati in poskrbeti za otroke, nato pa naj se začne rušenje. V nasprotnem lahko številni enostavno izginejo," so sporočili iz organizacije Save the Children.
Vodja ene od nevladnih humanitarnih organizacij Christian Salome je dejal, da postopek preselitve ljudi iz Džungle poteka dobro, a opozoril, da se bojijo, da jih okoli 2000 še vedno želi iregularno priti preko Rokavskega preliva. Francosko notranje ministrstvo je število označilo za pretirano.
Oblasti sicer opozarjajo, da bodo morali biti pozorni, da po zaprtju Džungle v bližini ne bodo zrasla nova manjša taborišča.
Džungla – simbol begunske krize v Evropi
V danem taborišču, simbolu begunske krize v Evrope, ki so ga na štirih kvadratnih kilometrih blizu pristanišča v več kot desetih letih vzpostavili ljudje, ki so želeli priti do Velike Britanije, je po ocenah v zadnjem času živelo med 6000 do 8000 migrantov in beguncev, večinoma iz Afganistana, Sudana in Eritreje. Največ naj bi jih tam v neustreznih razmerah in vse bolj razširjenem kriminalu živelo okoli 10.000.
Britanska notranja ministrica Amber Rudd je v ponedeljek dejala, da London za zaprtje taborišča prispeva okoli 40 milijonov evrov.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.