Tujina

Egipčani podprli ustavne spremembe

Kairo, 20. 03. 2011 14.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
4

Uradni rezultati prvih svobodnih volitev v Egiptu po Hosniju Mubaraku kažejo, da je velika večina Egipčanov podprla ustavne spremembe, ki bodo omogočile izpeljavo parlamentarnih in predsedniških volitev. Zanje je glasovalo 77 odstotkov volilcev.

Preštevanje glasovnic v Egiptu
Preštevanje glasovnic v Egiptu FOTO: Reuters

77 odstotkov Egipčanov je podprlo spremembe ustave, je sporočil predsednik volilne komisije Mohamed Ahmed Atija. Glasovalo je 41,2 odstotka od približno 45 milijonov volilnih upravičencev, kar pomeni, da je na prvih svobodnih volitvah svoj glas oddalo 18,5 milijona ljudi.

Ustavne spremembe je podprla vplivna Muslimanska bratovščina, poleg njih pa tudi ostanki Nacionalno-demokratske stranke nekdanjega predsednika Hosnija Mubaraka.

''Glavna bojazen je, da bodo nekatere politične sile volilni izid interpretirale kot podporo programom islamistov,'' je za Reuters dejal politični analitik Diaja Rašvan. ''Realnost je ta, da se volilci na tem referendumu niso izrekali o ustavnih amandmajih – visok odstotek volilcev jih ni niti prebral –, temveč o dveh idejah. Ena izmed njih je ''stabilnost ali kaos'', druga pa ''brani svojo vero''.

Argument podpornikov ustavnih sprememb je bil, da bodo te pripomogle k politični in ekonomski stabilnosti Egipta.

S tem se strinja tudi politiolog Josh Stacher, ki pravi, da je  izide glasovanja treba razumeti kot ''glas za stabilnost in za pospešitev procesa tranzicije. Izid je ugoden za Muslimansko bratovščino, ker bodo na parlamentarnih volitvah zaradi razvitega podpornega omrežja lažje dosegli visoko zastopanost v parlamentu. Prav tako je ugoden za neodvisne kandidate, ki so bili v preteklosti povezani z Nacionalno-demokratsko stranko.''

''To, da je izid ''da'', še ne pomeni, da so vsi, ki so tako glasovali, tudi podporniki Muslimanske bratovščine, ki je podprla ustavne spremembe. So tudi ljudje, ki nasprotujejo sprejetju nove ustave in si ne želijo dolgega obdobja tranzicije ali vladanja vojske, '' pa pravi profesor političnih znanosti Mustafa al Said.

Volilna udeležba večja kot v preteklosti

Sobotnega referenduma o spremembah ustave v Egiptu mesec dni po odstopu predsednika Hosnija Mubaraka so se udeležili milijoni ljudi, za razliko od običajno nizke udeležbe na glasovanjih v času Mubaraka, ko ljudje niso verjeli, da lahko njihov glas kaj spremeni.

Vrsta pred voliščem na kairski osnovni šoli
Vrsta pred voliščem na kairski osnovni šoli FOTO: Reuters

Udeležbo na referendumu – pred volišči so se že pred začetkom glasovanja zbirale množice volivcev – je danes pozdravila ameriška veleposlanica v Egiptu Margaret Scobey. Kot je dodala, je bilo glasovanje "pomemben korak" proti izpolnitvi ciljev protestnikov, ki so v Kairu in drugih egiptovskih mestih odhod nekdanjega predsednika Mubaraka in njegovega režima zahtevali več tednov.

Predlagane spremembe ustave je pripravila skupina strokovnjakov, ki jo je imenoval vojaški svet, potem ko je prevzel oblast po odstopu Mubaraka. Hitenje in improviziranje pri pripravi predlogov sprememb ustave, ki naj bi postavile temelje novega demokratičnega Egipta, je povzročilo nezadovoljstvo med nekaterimi vodilnimi skupinami in osebnostmi prodemokratičnega gibanja, ki so zato pozvali h glasovanju proti spremembam.

Večina amandmajev sama po sebi ni sporna, vendar kritiki pravijo, da spremembe niso dovolj obsežne in da bi morali ustavo iz Mubarakovega obdobja napisati povsem na novo. Predlog sprememb med drugim predvideva, da bi bil predsedniški položaj omejen na dva štiriletna mandata.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smajser
20. 03. 2011 21.08
24ur.com internet šampon
smajser
20. 03. 2011 21.06
Hvala za zgodbice za lahko noč.
crnkamn
20. 03. 2011 19.49
bravo egipcani! prvic ste volili! demokracija kot jo imamo mi se zdalec ni popolna, vendar ste na poti k boljsemu zivljenju kot ste bili v preteklosti!
Uporabnik113189
20. 03. 2011 18.05
Komaj čakam kaj bodo govorili po dvajsetih letih "demokracije" ko jih bodo slekli do golega..