Današnji napad v kavarni hebrejske univerze Mont Scopus v vzhodnem delu Jeruzalema, v katerem je po najnovejših podatkih izraelske policije umrlo sedem ljudi, 70 pa jih je bilo ranjenih, je bil bombni. Tiskovne agencije so sprva poročale, da gre za samomorilski napad. Tiskovni predstavnik jeruzalemske policije Kobi Zrihen je izjavil, da izraelske oblasti po napadu niso našle trupla, ki bi lahko pripadalo samomorilskemu napadalcu, zato sklepajo, da je šlo za bombni napad. Kljub temu bo izraelska policija primer preiskovala, dokler ne bodo našli dokaza, za kakšen napad je šlo. Najverjetneje gre za eksplozijo podtaknjene eksplozivne naprave.
Kot so sporočili iz ameriškega veleposlaništva v Izraelu je med žrtvami tudi neka ameriška državljanka, trije državljani ZDA pa so tudi med ranjenimi. Oblasti v Jeruzalemu pa so potrdile, da je med žrtvami tudi nek moški francoskega porekla. Oblasti še preverjajo, ali je bil moški turist ali študent. Borec za človekove pravice iz ZDA častiti Jesse Jackson, ki se nahaja v regiji, je zaradi napada preklical srečanje z ustanoviteljem in duhovnim vodjem Hamasa Šejkom Jassinom.
To je bil že drugi napad v Jeruzalemu v zadnjih 24 urah, potem ko se je v torek opoldne ob vhodu na osrednjo jeruzalemsko živilsko tržnico razstrelil 17-letni Palestinec, pri čemer je bilo lažje ranjenih sedem Izraelcev.
Čeprav so v Izraelu trenutno počitnice, je bilo v lokalu veliko študentov, ki so se pripravljali na izpite. Univerza leži blizu meje med pretežno arabskim vzhodnim Jeruzalemom in zahodnim delom mesta. V študentskem kampu živijo tako judovski, kot tudi arabski in študenti iz tujine.
Odgovornost za napad je že prevzelo oboroženo krilo skrajne islamske organizacije Hamas, Brigade Ezedina Al Kasama. Pojasnili so, da gre za povračilni ukrep za izraelski letalski napad na stanovanjsko četrt v Gazi, v katerem je bil minuli teden ubit vodja Hamasa v Gazi Salah Šehada.
Drugje na Zahodnem bregu je izraelska vojska aretirala 3 Palestince, v Dženinu je vojska porušila eno, v Rafi pa tri palestinske hiše ter se spopadla z oboroženimi Palestinci. Od septembra 2000, ko se je začel zadnji palestinski upor proti izraelski nadvladi, je umrlo najmanj 1471 Palestincev in 573 Izraelcev.
Palestinci obtožujejo Šaronovo politiko, Izrael Arafatovo zadrževanje reform
Palestinske oblasti so napad že obsodile, ponovile so, da je izraelski premier Ariel Šaron odgovoren za "ta cikel terorizma". Izraelske oblasti na drugi strani krivdo za napad zvračajo na palestinskega voditelja Jaserja Arafata in mu očitajo, da spodbuja samomorilske napade, da bi se izognil reformam palestinskih oblasti.
"Novi val terorizma je izbruhnil, ker Arafat noče nujno potrebnih reform, s katerimi bi lahko na pomembne položaje prišli tudi bolj zmerni Palestinci," je pojasnil tiskovni predstavnik izraelske vlade Avi Pazner. Napad v Jeruzalemu je najostreje obsodil tudi ameriški predsednik George Bush. Napad so obsodili tudi pri Evropski komisiji in pozvali k ustavitvi nasilja.
Napad se je zgodil prav v času, ko je izraelski varnostni kabinet soglasno sprejel operativni načrt za preprečevanje samomorilskih napadov in se odločil, da bo na območje Gaze izgnal bližnjega sorodnika palestinskega samomorilskega napadalca, ki naj bi sodeloval v napadu na izraelski avtobus blizu judovske naselbine Emanuel 17. julija, v katerem je umrlo devet ljudi. Vsebina načrta in usoda ostalih svojcev samomorilskih napadalcev pa zaenkrat še nista znani. Omenjeni svojec palestinskega napadalca ima zdaj 12 ur časa za morebitno pritožbo na izraelskem vrhovnem sodišču.Na sestanku varnostnega kabineta naj bi razpravljali predvsem o tem, kako preprečiti nove napade.
Medtem je palestinski finančni minister Salam Fajad zavrnil prevzem 14,7 milijona dolarjev palestinskih sredstev, ki so jih izraelske oblasti sprostil po daljšem času. Prevzem denarja Palestinci zavračajo, ker Izrael postavlja pogoje za uporabo teh sredstev.