
Rim sta pretresli dve eksploziji na veleposlaništvih. Najprej je eksplozija odjeknila na švicarskem veleposlaništvu, kjer je bila hudo ranjena ena oseba, nato pa je eksplozija odjeknila še na čilskem veleposlaništvu, kjer pa je bila ena oseba lažje poškodovana.
Pozneje so sporočili, da so sumljiv paket našli tudi na ukrajinskem veleposlaništvu v Rimu, a so kmalu za tem ugotovili, da paket ni vseboval eksploziva.
Tudi na slovenskem veleposlaništvu pregledovali sumljiv paket
Govorili smo tudi s slovenskim veleposlanikom v Rimu Iztokom Mirošičem, ki je povedal, da so bili o bombnih napadih na švicarsko in čilsko veleposlaništvo takoj obveščeni. Ker je bila v Rimu že pretekli teden grožnja z bombnim napadom, je veleposlanik že takrat izdal ukaz o povišani stopnji varnosti na veleposlaništvu. To pomeni, da so zavarovali vse zaposlene na veleposlaništvu in seveda tudi diplomate ter ob tem tudi materialne dobrine, ki bi lahko bile ogrožene. Sicer po njegovih besedah grožnje z bombnim napadom slovensko veleposlaništvo ni dobilo.
So pa danes dobili neki sumljiv paket, zaradi česar so poklicali italijansko policijo, ki je opravila protibombni pregled, a so ugotovili, da v njem ni bilo eksplozivnega telesa. Na paketu namreč ni bil označen pošiljatelj, ko pa so ga odprli, so ugotovili, da so bili v njem knjiga in zgoščenke. Mirošič dodaja, da so tudi sicer v stalnem stiku z italijansko policijo, italijanskim zunanjim ministrstvom in seveda tudi s slovenskim zunanjim ministrstvom. Trenutno kljub povišani stopnji varnosti in večji pozornosti vse aktivnosti veleposlaništva potekajo normalno.
Italijanska policija je zaradi obeh eksploziji začela preverjati vsa tuja veleposlaništva in konzulate v prestolnici, med drugim je obiskala tudi slovenskega, je še zaključil Mirošič.
Še en sumljiv paket v Švici
Paket z neznano vsebino, ki bi lahko vseboval tudi eksploziv, pa so danes popoldne prejeli tudi na predstavništvu EU v Bernu. Naslovljen je bil na vodjo na vodjo misije Michaela Reitererja. Odredili so evakuacijo predstavništva in njegove okolice. Švicarske oblasti tega še niso komentirale, prav tako pa so se zavile v molk glede eksplozije na njihovem veleposlaništvu v Rimu.
Huje poškodovan 53-letni Švicar

Na švicarskem veleposlaništvu v Rimu je eksplodiral paket. 53-letni moški, sicer uslužbenec veleposlaništva, ki je paket odprl, je utrpel resne poškodbe rok, saj je mu je paket eksplodiral v rokah. Odpeljali so ga v bolnišnico, kjer se borijo, da bi mu rešili roke. Predstavnica švicarskega veleposlaništva je povedala, da je moški švicarski državljan.
Italijansko notranje ministrstvo je napad potrdilo, notranji minister Franco Frattini ga je označil za obžalovanja vredno dejanje. Izrazil je še "globoko solidarnost s švicarskem ambasadorjem in z osebjem diplomatskega predstavništva, ki so bili tarča nasilja". Zaradi eksplozij naj bi se z notranjim ministrom Robertom Maronijem sestal tudi premier Silvio Berlusconi.
Paketa poslal verjetno isti pošiljatelj
Pozneje je Frattini povedal, da obstajajo resne grožnje za ambasade v italijanski prestolnici. Italijanska veleposlaništva po svetu pa je posvaril, naj bodo previdna. Po besedah Frattinija je za zdaj še prezgodaj za ocene, kdo stoji za eksplozijami. Prav tako pa bi se bilo po njegovem mnenju treba izogniti širjenju preplaha. "Preiskovalci ugotavljajo, kaj se je zgodilo," je poudaril Frattini.
Maroni pa je razkril, da policija v zvezi s preiskavami preiskuje morebitne anarhistične sledi. Italijanska tiskovna agencija Ansa medtem poroča, sklicujoč se na preiskovalce, da za obema paketoma, ki sta eksplodirala, najverjetneje stoji isti pošiljatelj. Oba paketa sta bila v velikosti videokasete in zavita v rumen ovitek.
Odgovornost prevzeli italijanski anarhisti
Za eksplozije paketnih bomb na švicarskem in nato še na čilskem veleposlaništvu v Rimu je odgovornost prevzela skupina italijanskih anarhistov Federazione anarchica informale. Sporočilo naj bi našli v majhni škatlici poleg enega izmed poškodovanih uslužbencev. V sporočilu piše, da se je skupina odločila, da se oglasijo "z besedami in dejanji", želijo pa "uničiti sistem dominacije".
Grožnjo z bombo so dopoldne prejeli tudi v stavbi rimskega mestnega sveta, vendar se je izkazalo, da je šlo za lažni alarm. Že v torek so na praznem podzemnem vlaku odkrili napravo, podobno bombi. Pozneje so sicer na policiji zagotovili, da je manjkal detonator, naprava pa tudi ni vsebovala eksploziva.
Omenimo še to, da so Italijo v zadnjem času zaznamovali nasilni protivladni protesti, ki so sledili izglasovanju zaupnice premierju Berlusconiju.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.