Tiskovni predstavnik ameriškega veleposlaništva v Islamabadu Mark Wentworth je povedal, da je bilo v napadu lažje ranjenih šest zaposlenih na veleposlaništvu - ameriški stražar in pet pakistanskih sodelavcev, noben ameriški državljan pa naj ne bi umrl. Med smrtnimi žrtvami napada so sicer tudi štirje pakistanski policisti. Odgovornosti za napad za zdaj še ni prevzel nihče, oblasti pa sumijo, da bi bili zanj lahko odgovorni pripadniki teroristične mreže Al Kaide.
Ameriška administracija je sporočila, da pomeni zadnji bombni napad "jasno sporočilo", v kakšni nevarnosti so Američani v vojni proti terorizmu. ZDA so po današnjem bombnem napadu pred ameriškim konzulatom v Karačiju na jugu Pakistana zaprle svoja diplomatska predstavništva v tej državi. Ni še znano, kdaj jih bodo zopet odprli.
Odgovornost za napad je prevzela do sedaj neznana skupina "Al-Qanoon" (Zakon). "Sprejemamo odgovornost za današnji bombni napad blizu ameriškega konzulata," je bilo napisano v z roko napisani izjavi v jeziku Urdu, ki so ga dobili nekateri mediji v Karačiju. Policija je dejala, da jim je organizacije neznana, da pa obvestilo jemljejo z vso potrebno resnostjo.
Očividci pravijo, da je bila detonacija zelo močna. Bomba je ubila najmanj enajst ljudi, 45 jih je ranjenih, med njimi pa ni tujcev. Ekplozija je uničila zid pred konzulatom, policija pa je zaprla četrt, na kateri je sicer dovoljen promet.
Dele trupel je razneslo do 200 metrov od kraja eksplozije. Bomba je naredila globok krater in raznesla betonske plošče, ki so postavljene v bližini konzulata. Po ocenah policije gre za samomorilski napad, saj je bila bomba skrita v belem avtomobilu, s katerim se je neznanec zaletel v stražarnico konzulata. Silovita eksplozija je odjeknila pozno dopoldne po lokalnem času.
Napad sta med drugimi že ostro obsodili Indija in Francija. Pakistanske oblasti pa so dejale, da vpletenosti indijskih obveščevalnih služb še ne morejo izključiti.
Do eksplozije je prišlo v neposredni bližini kraja samomorilskega napada, ki se je zgodil prejšnji mesec. 8. maja je bilo v bombnem napadu na avtobus v Karačiju ubitih 11 francoskih in trije pakistanski državljani. Čeprav tedaj ni nihče prevzel odgovornosti za napad, pa sumijo islamske skrajneže, ki nasprotujejo sodelovanju Pakistana v ameriškem boju proti terorizmu. Pakistanska policija je pred enim tednom napovedala možnost novega samomorilskega napada, vendar o tem ni imela konkretnejših podatkov.
Nasilje islamskih skrajnežev proti tujcem, predvsem z Zahoda, je naraslo, odkar je pakistanski predsednik Pervez Mušaraf podprl ameriško vodeni protiteroristični boj. Današnji napad je sicer že četrti letošnji teroristični napad na tujce oziroma tuje interese v Pakistanu.