Tujina

Eksplozija v Kosovski Mitrovici

Priština, 24. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Kosovski Mitrovici je srbski napadalec vrgel bombo na pripadnike mednarodnih mirovnih sil KFOR.

Odvržena granata je ranila dva pripadnika mirovnih sil. Srbi iz severnega dela Kosovske Mitrovice so napadalca uspeli ujeti in predali policiji misije Združenih narodov na Kosovu (UNMIK). Pri sebi naj bi imel še eno bombo. Na Kosovo pa so prispeli še zadnji od več kot 2600 pripadnikov zveze Nato, ki bodo po ponovnem izbruhu nasilja pomagali mednarodnim mirovnim enotam v tej pokrajini. Več kot 2000 dodatnih vojakov je sicer na Kosovo prispelo že do nedelje.

Italijanski zunanji minister Franco Frattini pa je izjavil, da bi morala Evropa okrepiti svojo navzočnost na Kosovu in da bi bilo potrebno v pokrajino poslati visokega predstavnika Evropske unije. "Zakaj ne bi razmislili o funkciji visokega predstavnika EU, ki bi lahko, ko bi bilo to nujno potrebno, zagrozil, da jim bomo, če bodo storili to in to, presekali pot v Evropo," se je na današnjem zasedanju italijanskih parlamentarnih odborov za zunanje zadeve vprašal Frattini.

Natovi vojaki (Foto: Reuters)
Natovi vojaki (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Obletnica Natovih napadov

V takšnem ozračju mineva pet let od začetka letalskih napadih Nata na Zvezno republiko Jugoslavijo. Z najobsežnejšo vojaško akcijo v zgodovini organizacije so Natova letala s Kosova pregnala srbske enote, ki so v pokrajini izvajale etnično čiščenje med prebivalci albanske manjšine.

V vojaški akciji, ki je trajala 78 dni, so obstreljevali predvsem vojaške cilje, tovarne, rafinerije in infrastrukturo. Akcija je terjala precej žrtev tudi med civilisti. Na mostu južno od Beograda so letala napadla civilni vlak, na Kosovu je pilot letala konvoj traktorjev zamenjal za tanke, izstrelek Natovih letal pa je zadel tudi kitajsko veleposlaništvo v središču jugoslovanske prestolnice. Predstavniki zavezništva so zatrjevali, da je tako imenovana postranska škoda nujno zlo.

Slobodan Milošević je po dolgotrajnih pogajanjih s predstavniki ruskih oblasti, ki so sicer posredovanju atlantskega zavezništva nasprotovali, vendarle pristal na umik enot s Kosova. Združeni narodi so oblikovali enote Kfor, ki s pomočjo Natovih vojakov v pokrajini že pet let skrbijo za varnost. Čeprav igrajo Združeni narodi aktivno vlogo tudi pri vodenju Kosova, ji izjemno napetih odnosov med srbskim in albanskim prebivalstvom ni uspelo umiriti, kar potrjujejo tudi dogodki minulega tedna.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1