Tujina

Tuji mediji o aretaciji

Madrid/Frankfurt, 09. 12. 2005 11.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Aretacija Gotovine odmeva po evropskih medijih, ki se strinjajo, da je Hrvaška opravila izpit evropske zrelosti.

Carla del Ponte je novico o aretaciji Gotovine sporočila iz Beograda, kjer je bila v četrtek
Carla del Ponte je novico o aretaciji Gotovine sporočila iz Beograda, kjer je bila v četrtek FOTO: Reuters

Španski dnevnik El Pais piše, da aretacija hrvaškega generala Anteja Gotovine daje haaškemu sodišču velik zagon. Hrvaške oblasti so se pri njegovem iskanju dolgo časa obnašala tako pasivno, da je Evropska unija odložila pogajanja z Zagrebom. Vendar pa je Hrvaška končno le doumela in podprla lov za pobeglim generalom. Za Beograd je to opozorilo. Srbija, ki predstavlja trdno jedro etničnega nacionalizma na Balkanu, lahko upa na sodelovanje z EU in ZDA šele takrat, ko bosta ujeta najbolj iskana vojna zločinca Radovan Karadžić in Ratko Mladić. Haaško tožilstvo je prepričano, da Beograd ve, kje se nahajata, so še zapisali v El Paisu.

Nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung je zapisla, da aretacija kaže, da je očitno, da si je vlada hrvaškega premiera Iva Sanaderja začela prizadevati, da bi primer Gotovina, še zadnjo politično oviro na poti v EU, čimprej odstranila. Da daje hrvaška vlada prednost pravni državi in ne populističnim poskusom, da se izkoristi nacionalistično zagrenjenost volivcev, je na Hrvaškem nekaj novega in kaže na evropsko zrelost. Že leta sta predsednik Stipe Mesić in premier Sanader zatrjevala, da Gotovina ni na Hrvaškem, glavna haaška tožilka Carla Del Ponte pa je bila dolgo časa prepričana v nasprotno. Ona ni imela prav, Mesić in Sanader sta imela prav, ugotavljajo v Nemčiji.

Haaški tribunal bo le dočakal Gotovino
Haaški tribunal bo le dočakal Gotovino FOTO: Reuters

Švicarski časnik Tages-Anzeiger je aretacijo Gotovine komentiral kot novi dokaz, da svetovni pravosodni mlini, čeprav počasi, vendarle meljejo. Vlada v Zagrebu aretacije Gotovine dolgo časa ni postavljala za prednostno nalogo. A kdor na Balkanu ne sodeluje s haaškim sodiščem, mora čakati pred vrati EU. Šele ko je Bruselj marca zaustavil integracijo Hrvaške v EU, je v Zagrebu zadonel alarm, so še zapisali.

Ante Gotovina
Ante Gotovina FOTO: Reuters

Madžarski dnevnik Nepszabadsag piše, da so Radovan Karadžić, Ratko Mladić in Ante Gotovina postali simbolične figure, katerih izročitev Haagu je povezana z resnimi političnimi posledicami. Zaradi Gotovine so zapoznela hrvaška pristopna pogajanja z EU, od Karadžića je odvisna celotna politična prihodnost Srbije. To je razumljivo; če je prav tako, pa lahko dvomimo. Trojica seveda sodi pred sodišče, drugače na Balkanu nikoli ne bo miru. Vendar ali je pravično, da se usodo dveh (treh, štirih, petih) držav tako močno pogojuje s tremi osebami? Lahko se vprašamo tudi drugače: Ali bo, potem ko bodo naposled le ujeti, pravici povsem zadoščeno, se še sprašujejo pri Nepszabadsagu.

Britanski časnik Guardian pa piše, da so ključne obveščevalne podatke, ki so pripeljali do aretacije Gotovine, glavni haaški tožilki Carli Del Ponte dostavile hrvaške oblasti. Po navedbah časnika naj bi vlada hrvaškega premiera Iva Sanaderja Del Pontejevi septembra in oktobra letos dala številko mobilnega telefona, ki ga uporablja Gotovina in podatek, da se ta nahaja v Španiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10