Kot so sporočili iz videmske bolnišnice Santa Maria della Misericordia, kjer je bila opravljena obdukcija, bi smrt "lahko sledila prekinitvi umetnega hranjenja bolnice", ki jo je julija lani odredilo milansko prizivno sodišče. Ugotovitve zdravnikov je potrdilo tudi videmsko tožilstvo, ki je obdukcijo odredilo. Kot je dejal generalni tožilec Beniamino Deidda, so zdravniki v primeru Eluane Englaro ravnali v skladu s predvidenim postopkom.
Na mizi videmskega tožilstva Antonia Biancardija so se zaradi domnevnih nepravilnosti v primeru Englaro znašle številne pritožbe in kar 500 ovadb zoper anestezista Amata de Monteja, ki je vodil postopek prekinitve hranjenja. Toda, kot je v torek dejal generalni tožilec, za zdaj ni "nobenega suma kaznivega dejanja".
Zdravniki zasebne klinike La Quiete v Vidmu, kamor je bila Eluana premeščena v začetku minulega tedna, so v petek popoldne bolnico, ki je leta 1992 utrpela hudo poškodbo možganov, prenehali umetno hraniti. Vest o njeni smrti je prišla v ponedeljek nekaj minut po 20. uri med razpravo italijanskih senatorjev, ki so želeli s sprejetjem zakonskega osnutka, po katerem bolniki v hudem zdravstvenem stanju soglašajo z umetnim hranjenjem, preprečiti Eluanino smrt.
Deljena mnenja
Polemika o pravici do življenja in smrti, ki je še posebej po razsodbi milanskega prizivnega sodišča močno pretresala celotno državo, se nadaljuje tudi zdaj, ko je za "rešitev" Eluane, za kar se je ob podpori Svetega sedeža močno zavzemala desnosredinska vlada Silvia Berlusconija, prepozno. Premier Berlusconi je v torek dejal, da Eluana ni umrla, pač pa so jo ubili. Italijanski pravosodni minister Angelino Alfano pa je krivdo za smrt pripisal razsodbi sodišča. "Eluana je umrla zaradi razsodbe, ne pa zaradi prometne nesreče, katere žrtev je bila," je dejal.
Predsednik Giorgio Napolitano, ki je minuli teden zavrnil podpis zakonskega odloka, na podlagi katerega bi lahko v kliniki La Quiete zaustavili prekinitev umetnega hranjenja, je po Eluanini smrti pozval k "tišini" in "skupnemu premisleku". Sveti sedež je pozval k iskanju učinkovitejših poti za služenje življenju, vodja italijanske opozicije Walter Veltroni pa je izpostavil potrebo po zakonu o evtanaziji.
Eluanin oče Beppino Englaro, ki se je desetletje boril za odklop hčerke z naprav, ki so jo ohranjale pri življenju, je po slovesu od hčere novinarje prosil, naj ga odslej pustijo pri miru. "Ne skrbite zame, zdaj želim biti sam in ne želim govoriti z nikomer," je dejal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.