Tujina

V spopadih na jugu Egipta pet mrtvih

Kairo, 09. 02. 2011 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
M.M./STA/N.S./Reuters
Komentarji
46

V Egiptu še naprej potekajo protesti proti Mubaraku, zdaj pa so se po državi začele širiti tudi stavke delavcev. V spopadih med policijo in protestniki v mestu El Karga na jugu Egipta je umrlo najmanj pet ljudi.

Najprej je odjeknila novica, da je ena izmed terorističnih celic v Iraku, tako imenovana Islamistična država Irak, prebivalce Egipta pozvala k oblikovanju države na principih šeriatskega prava, poroča spletna stran SITE, ki nadzira dogajanja glede svete vojne. Dodali so, da se je v Egiptu že začel pohod džihada in da v njem morajo sodelovati vsi, ki lahko.

Ena in edina – egiptovska revolucija

Muslimani molijo, kristjani pa jim v tem času krijejo hrbet. Nekaj vsakdanjega na trgu Tahrir – kristjani in muslimani se skupaj borijo za demokratično državo. Na trgu so potekale tudi skupne molitve. Na YouTubu je zelo priljubljen posnetek moškega, ki pravi, da je "vseeno, ali si musliman, kristjan ali ateist, boriš se za svoje preklete pravice in nikoli ne boš odnehal“.
Muslimani molijo, kristjani pa jim v tem času krijejo hrbet. Nekaj vsakdanjega na trgu Tahrir – kristjani in muslimani se skupaj borijo za demokratično državo. Na trgu so potekale tudi skupne molitve. Na YouTubu je zelo priljubljen posnetek moškega, ki pravi, da je "vseeno, ali si musliman, kristjan ali ateist, boriš se za svoje preklete pravice in nikoli ne boš odnehal“. FOTO: Twitter

Nato so danes na spletni strani Muslimanske bratovščine objavili odziv na besede iranskega ajatole Hameneja. Ta naj bi danes dejal, da je iranski narod zaradi svojega vztrajanja pri islamu postal vzor drugim narodom. Ker je uradni Iran že večkrat namigoval na želen razvoj dogodkov v Egiptu (in tudi v Tuniziji in celotnem arabskem svetu) in ker je vse več ugibanj o tem, da se morda v Egiptu odvija islamska revolucija, so predstavniki Muslimanske bratovščine na svoji spletni strani zapisali, da gre za egiptovsko in ne islamsko revolucijo. Iranskemu ajatoli so tako odgovorili, da v svoji državi pozivajo k demokratičnim spremembam, pri tem pa bodo sodelovali s svojimi kolegi – "sekularnimi revolucionarji". Dodajajo, da ne bodo pustili ajatoli, da "ukrade revolucijo".

Sicer pa so protestniki in nasprotniki egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka že večkrat poudarili, da želijo demokratične volitve, na katerih bo ljudstvo izbiralo svoje predstavnike. To poudarjajo tudi predstavniki Muslimanske bratovščine. Poudariti je treba, da so Mubarakovo vladavino spremljali škandali s prevarami na volitvah, dolgo pa opozicija ni niti mogla kandidirati s svojimi predstavniki.

Skupna molitev na trgu
Skupna molitev na trgu FOTO: Reuters

Egiptovski podpredsednik Omar Sulejman je medtem v pogovoru, ki ga je danes objavilo več egiptovskih časnikov, dejal, da je ob odprtju zaporov po začetku nemirov v Egiptu pobegnilo več islamskih teroristov. "Egipt zdaj ogrožajo kriminalci in islamske organizacije," je poudaril.

Dodal je, da so skrajneži zdaj na prostosti, in to ravno v času, ko policiji po njegovih besedah manjka motivacije. Med pobeglimi zaporniki naj bi bili tudi taki, ki so povezani z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida.

Sicer pa ameriška televizija CNN poroča, da Muslimanska bratovščina ne bo sodelovala na predsedniških volitvah.

'Skupaj se borimo za Egipt'

Neka skupina protestnikov je želela preprečiti vojski, da bi protestnike pred parlamentom pregnali. Vojska jih je skušala prepričati, da bi odšli, vendar so protestniki blokirali dva izhoda pred parlamentom.

Včeraj in danes ponoči so v središču Kaira potekali največji protesti doslej, poročajo tuji mediji, ki dodajajo, da ljudje še naprej vztrajajo na trgu Tahrir in zahtevajo takojšnji odstop predsednika Mubaraka. Včeraj je pred množico spregovoril tudi Wael Ghonim, sicer direktor marketinga za Bližnji vzhod v podjetju Google, bloger in aktivist, katerega je policija aretirala takoj po začetku protestov. Dejal je, da zdaj ni čas za stranke in ideologije ali za uresničevanje osebnih ciljev, temveč čas, da se skupaj borijo za Egipt. Množica je njegove besede sprejela z odobravanjem in pesmijo. Ghonim je eden izmed tistih, ki so na internetu sprožili egiptovsko revolucijo.

Navdušenja pa ni požel Tamer Hosni, ki velja za priljubljenega pevca in igralca. Danes zjutraj je prišel na trg Tahrir in želel nagovoriti množico, ki ga je izžvižgala. Hosni je namreč le nekaj dni pred tem prek državne televizije pozival protestnike, naj se odpravijo domov. Ali je to želel povedati tudi danes, ni znano, saj ga je morala iz množice reševati vojska, ki je morala tudi streljati v zrak.

Wael Ghonim na odru
Wael Ghonim na odru FOTO: Reuters

V spopadih pet mrtvih

V spopadih med policijo in okoli 3.000 protestniki, ki se v okviru demonstracij proti predsedniku Hosniju Mubaraku že drugi dan odvijajo v mestu El Karga na jugu Egipta, je umrlo najmanj pet ljudi, 100 je bilo ranjenih. Policija je v tem mestu v torek namreč s pravimi naboji streljala na jezno množico, ta pa je v odgovor zažgala več uradnih poslopij, med njimi dve policijski postaji, policijsko postojanko, poslopje sodišča in lokalni sedeže Mubarakove vladajoče Narodne demokratske stranke.

Nemiri na jugu Egipta kažejo, da se je nezadovoljstvo nad 30-letno vladavino Mubaraka razširilo izven osrednjega kairskega trga Tahrir, kjer protestniki danes demonstrirajo že 16. dan zapored.

Po poročanju novinarja Al Džazira naj bi vlada odpustila glavne varnostne uradnike in začela s preiskavo dveh civilnih žrtev, ki naj bi ju ubili varnostni organi.

Protestniki pa še naprej pozivajo k nadaljevanju demonstracij, vse do uresničitve njihovih zahtev. Prva je: Hosni Mubarak mora takoj odstopiti s položaja. Včeraj naj bi se odvijal največji protest do zdaj, po poročanju nekaterih medijev pa je bilo na ulicah večje število ljudi, ki so se protestov udeležili prvič. Egiptovski minister je povedal, da bo vojska primorana ukrepati, če bodo protestniki državo porinili v kaos.

Tuji novinarji poročajo tudi, da je v državi vse več delavskih stavk. Novinarka Al Džazire poroča, da je delavskih stavk vse več. Najmanj 6000 naj bi jih bilo samo v Kairu. Medtem ko sindikati Mubaraka ne pozivajo k odstopu, pa s stavkami izražajo svoje nezadovoljstvo z vlado in svojimi plačami.

S stavko je tako začelo 3.000 egiptovskih železničarjev. Nekateri so se usedli na železniške tire, da bi s svojim telesom preprečili vlakom pot. Jutri se jim bodo pridružili tudi vozniki avtobusov.

V Aleksandriji se je zbralo na tisoče ljudi, ki so popolnoma ohromili mesto. Med množico že kroži sporočilo, da bo notranji minister podal sporočilo, v katerem naj bi opogumil policiste, naj najamejo nasilneže, ki bi napadli protivladne protestnike. Čeprav resničnost sporočila ni potrjena, pa je med protestniki vse bolj nemirno.

Protest v Kairu
Protest v Kairu FOTO: Reuters

Protest tudi pred parlamentom

Pred zgradbo egiptovskega parlamenta v Kairu se je danes zbralo več sto protestnikov, ki zahtevajo odhod Mubaraka. Zgradbo parlamenta varuje vojska, med drugim tudi z oklepniki. Protesti pred parlamentom sicer potekajo mirno.

Je pa neka skupina protestnikov želela preprečiti vojski, da bi protestnike pred parlamentom pregnali. Vojska jih je skušala prepričati, da bi odšli, vendar so protestniki blokirali dva izhoda pred parlamentom.

Ghonim je danes na Twitterju zapisal, da ga je policist obvestil, da je general Habib Ibrahim El Adly, bivši notranji minister, ukazal policiji naj v protestnike izstrelijo prave krogle.

V parlamentu ima večino Mubarakova vladajoča Narodna demokratska stranka (NDP), ki je po mnenju protestnikov del predsednikovega avtokratskega režima. "Tu smo se zbrali, da bi članom NDP preprečili vstop v parlament. Tu bomo ostali, dokler ne bodo ugodili našim zahtevam ali pa bomo umrli," je pojasnil eden od protestnikov. Množica je pred zgradbo vzklikala gesla proti Mubaraku in vihtela egiptovske zastave.

'Preklic zakona bi bilo preveliko tveganje'

Potem ko so ZDA Egipt pozvale, naj prekliče zakon o izrednih razmerah, je egiptovski zunanji minister Ahmed Abul Gejt sporočil, da jim nasvet ZDA popolnoma nič ne koristi. Kot je povedal, je začuden, da je podpredsednik Biden pozval k takojšnji ukinitvi zakona. Minister namreč pravi, da potrebuje vlada nekaj časa, da vrne državo v normalno stanje, šele potem lahko prekliče zakon. Hitra sprememba bi po njegovem namreč pomenila resno tveganje.

Egipt ni navdušen nad tujim obiskom

Visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Catherine Ashton želi prihodnji teden odpotovati v Egipt, a na egiptovski strani so do tega zadržani, so danes v Bruslju povedali viri pri EU. "Ashtonova želi v Egipt, a potrebno je, da si to želijo tudi v Egiptu," so dejali viri.

Bodo Ashtonovo v Egiptu vendarle sprejeli?
Bodo Ashtonovo v Egiptu vendarle sprejeli? FOTO: Reuters

Egiptovski zunanji minister je po navedbah evropskih virov dejal, da bi mu bilo zaradi natrpanega urnika in protivladnih protestov na egiptovskih ulicah ljubše, če februarja ne bi imel tujih obiskov.

V EU sicer po navedbah virov še vedno računajo, da bo obisk Ashtonove mogoče izvesti februarja. "Težko si je predstavljati, da v Egiptu ta mesec ne bi želeli sprejeti Ashtonove. To ne bi bila le zavrnitev Ashtonove, ampak celotne EU, ki je ena glavnih partneric Egipta," so menili viri.

Na spletu se je pojavil še en videoposnetek, kjer vozilo vozi naravnost v protestnike. Video si lahko ogledate v videoteki.

Ashtonova bo v ponedeljek obiskala Tunizijo. Ob tem je želela odpotovati še v Egipt, kjer naj bi se sestala s podpredsednikom Omarjem Sulejmanom in drugimi političnimi akterji, vključenimi v dialog z oblastmi, tudi z Muslimansko bratovščino.

EU je minuli teden egiptovske oblasti pozvala k "takojšnji in urejeni tranziciji" ter naj prisluhnejo demokratičnim pričakovanjem ljudi, ni pa neposredno pozvala k odstopu predsednika Hosnija Mubaraka, kar zahtevajo protestniki na egiptovskih ulicah.

Viri pri EU so to stališče danes pojasnili z besedami, da "Mubarak osebno" ni pomemben, temveč je pomembno, da se tranzicija začne "takoj". "Če pri tem obstajajo ovire, morajo biti odpravljene," so še dejali.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez6b
10. 02. 2011 10.31
Kaj sm pisal pred dobrim tednom, da ko v egipptu ne bo več proameriške lutke oz diktatorja z proameriško vlado, bo ta država označena za taroristično zo bodo v njej našli celice Al kaide, ovce pa že 3 zapored nasedajo (Irak, Afganistan in sedaj Egipt.) v resnici so pa v Afganistanu pripadniki enote Delta force v bistvu pomagali osami pobegniti oz so pogledali stran, in ukaz zato je prišel iz samega vrha Bele hiše, javno priznal poveljnik te enote delta force.
istria2love
10. 02. 2011 06.34
Zlocinske demokraticne sile ZDA in EU-ja sodelujeo pri zatiranju ljudstva v Egiptu !
taurus90
10. 02. 2011 00.06
ssssss očitno še nisi biu u egiptu. k boš šou u egipt, boš vidu da smo deleč ena najbl razvitih džav. ne rečem da je dons težko, ampak je večini velik težje. zdej mi pa dejte minuse, ampak s tem sam dokažete da si zatiskate oči pred tem, da dejansk ni za use kriva država ampak je včeina na naših plečih :)
alterego
09. 02. 2011 22.36
ko bo Egipt postal islamska republika, bojo padale glave...
alduri
09. 02. 2011 22.29
šerijatsko pravo je edino moralno pravo.......podpiram
major1
09. 02. 2011 21.37
Ko je poplavljal Nil, je vsako leto očistil državo.
ssssss
09. 02. 2011 21.02
Pri nas ni nič boljše kot v Egiptu.
allahjevelik
09. 02. 2011 20.39
a se še komu zdi neverjetno, kako so vse govorice o egiptu naenkrat potihnnile? ti da za mislit, kajne? =)
makki-2
09. 02. 2011 19.59
skrajni islamisti,,,,kako je to bolano, to su samo tapravi muslimani pri kateri ni davka ,obresti,kraje,goljufije i.t.d,,,,in oni bi imeli takšno državo in zakonodajo,ne takšno kot mi mamo zdaj .
Malk
09. 02. 2011 18.50
naj se že enkrat to konča zavedno ena in ista pesem! prd 4 letam j blo ž to :(
korintos1
09. 02. 2011 18.49
klemenju In če pridejo na oblast bratje, naj pridejo, sami so si to zaželeli.
klemenju
09. 02. 2011 18.29
korintos: saj sem vpoda napisal, da ga je treba odstranit (oziroma vse podobne iz Amerike nastavljene "predsednike")
korintos1
09. 02. 2011 17.57
klemenju Sami so se odločili za odstranitev Mubaraka.
klemenju
09. 02. 2011 17.48
Misija1: za domačine sem mislo ne za turiste al pa tuje delavce. drugač pa tudi jaz upam, da ne bodo državo prevzeli skrajni islamisti (je velika možnost da dobijo naslednje volitve), ker če se to zgodi jim bo hitro žal (predvem ženske, ki imajo zdaj dosti svobode). Podobno se je skor naredlo v Turčiji (islamisti so zmagali volitve) pa je posredovala vojska, ki je preprečila uvedbo islamske republike.
bnam 2707
09. 02. 2011 14.21
Razumljivo je,da nekatere skrajne skupine poizskušajo pristaviti svoj lonček z islamsko revolucijo po vzorcu irana.Egipčani so dovolj pametni,da tega ne bodo dopustili.To je res Egiptovska revolucija in ta tja se nimajo kaj vtikat drugi z raznimi ideologijami.
HLAPCI.HLAPCI
09. 02. 2011 14.19
bigich09.02.2011, 14:16 napiši ime strani kjer lahko pogledam/o te ti. druge informacije
bigich
09. 02. 2011 14.16
rad bi sam povedal pac da ... skoda ker ne morete dobiti informacij z druge strani. Moderator birse vse zivo in ne zivo. zalostno.
Misija1
09. 02. 2011 13.34
@klemenju: Ne mesat ZAE in Katara z Savdsko Arabijo in Iranom. Ocitno se nisi bil tam, da bi videl razlike. Jaz pa ti povem, da imajo v ZAE in Kataru zelo milostne kazni, v primerjavi z obema drugima drzavama.
korintos1
09. 02. 2011 13.28
Če ne bo terorizma, kam bo pa NATO stroj pošiljal svoje vojake. Na milijone ljudi ima na račun tega dobre plače, pa strašne milijarde dolarjev se za to porabijo. Poglejte samo Slovenijo, smo kaj drugačni?
klemenju
09. 02. 2011 13.21
sam kolk vidim ste eni lepo oprani z Ameriško propagandi in ko vidite da muslimani protestirajo (al pa vse kar je povezano z Iranom je terorizem) je to tekoj Al Kaida Dejstvo je da dokler se ne zamenja teh nastavljenih (s strani Američanom oziroma dejanskega vodstva Amerike bančniki) diktatorjev na svetu ne bo napredka. Drugač pa zakaj se tak kritizira Inan, če pa imajo imajo druge države še strožje zakone (Saudska Arabija, Kuvajt, Katar, ZAE,..) sam oni dajejo američanom praktično zastonj nafto (al pa druge surovine) pa jih zato podpirajo, ko se pa kdo za sebe potegne je pa tekoj terorist. 2 taka primera sta Venezuela, ki so jo emeričani skoz podpirali dokler ni prišel Chavez pa za nafto zahteval pravično plačilo oziroma odvzem pravic črpanja ameriških multinacionalk. Drugi je pa Morales, ki je zahteval isto za bolivijo pri tem da so pred tem bli v Boliviji velikanski protesti, ker so Ameriški bančniki prisilili prodajo javnega vodovoda američanom, ki so seveda tekoj nabili cene. Tak, da ko pišete o terorizmu ne omenjat teh "odpadniških" držav.