
Na Islandiji se je končalo sojenje nekdanjemu premierju Geiru Haardeju, ki se je zagovarjal zaradi svoje vloge pri finančnem zlomu države leta 2008. Očitali so mu, da je kljub številnim opozorilnim znakom storil premalo, da bi ga preprečil.
61-letni Haarde je edini politik na svetu, ki se je zaradi krize, ki ni prizanesla prav nobeni državi, znašel na sodišču. Njegov zagovor, da nihče ni vedel, kako hudo je stanje, dokler se niso zlomile tri največje islandske banke, pa je očitno zalegel.
Sodišče ga je namreč spoznalo za krivega v le eni od štirih točk obtožnice, in sicer da tik preden je kriza udarila z vso močjo, ni sklical kriznega sestanka svojega kabineta. Odnesel jo je brez kazni."To je absurdno. Jasno je, da so se znašli sodniki pod pritiskom, da me vsaj po eni od obtožb spoznajo za krivega in tako "rešijo glavo" poslancem, ki so vse to začeli," je po izreku sodbe dejal Haarde.
Sicer pa po njegovem mnenju krivdo bolj kot politiki nosijo vodilni bančniki, saj pravi, da so ravnali neodgovorno in tudi nelegalno. Dejstvo, da se nihče od njih (še) ni znašel na sodišču, čeprav so že vložili nekaj ovadb, poteka pa tudi več deset preiskav, jezi tudi večino njegovih sodržavljanov.
Leta 2008 so v istem tednu propadle kar tri največje islandske banke. Islandija si po krizi še vedno ni popolnoma opomogla, je pa okrevanje kljub temu opazno.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.