Evropski poslanci so še posebej obžalovali pomanjkanje napredka pri usklajevanju zakonodaje na področju pravosodja in notranjih zadev ter na področju notranjega trga. Poleg pohval za napredek pri zunanji in varnostni politiki ter v gospodarstvu, je bila država s strani Evropskega parlamenta deležna tudi pohval za sprejem zakonodaje o uvedbi davka na dodano vrednost in o trošarinah ter za nepremičninsko zakonodajo. Parlamentarci so pozdravili tudi zavezanost slovenske politike krepitvi vezi z EU.
Parlament je menil, da mora Slovenija poleg usklajevanja zakonodaje izvesti tudi reformo uprave, ki bo zagotavljala učinkovito izvajanje usklajenih zakonov. Poslanci so izrazili zaupanje, da bodo slovenske oblasti izvedle potrebne reforme ter da bo Evropska komisija v prihodnjem poročilu lahko potrdila slovenski napredek.
Parlament je v sprejetem dokumentu pozdravil uveljavitev pridružitvenega sporazuma Slovenije z EU, ki predstavlja trdno podlago za krepitev odnosov kot tudi za nadaljevanje pogajanj. Pozdravili so tudi začetek delovanja - ''čeprav z zamudo'' - skupnega parlamentarnega odbora. Ta je po mnenju evropskih poslancev ključni element pridružitvenega sporazuma in bistven za krepitev dvostranskih odnosov.