Korona

'Verjetno bi bila drugačna zgodba, če bi se nam lani januarja zgodil Bergamo'

Ljubljana, 26. 10. 2021 19.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Manca Turk, Rebeka Tomaduz
Komentarji
10

Epidemiološke razmere v državi so skrb vzbujajoče. V ponedeljek so v slovenskih laboratorijih ob 6068 PCR-testih odkrili 2292 okužb, umrlo je še deset covidnih bolnikov. Še huje je v Podravju, ki je po precepljenosti med najslabšimi v državi, število okuženih pa je v zadnjem tednu tako zelo naraslo, da je praktično vsaka druga oseba, ki pride na odvzemno mesto mariborskega zdravstvenega doma, pozitivna. Še vsaj 100 bolnikov od dnevno potrjenih okužb lahko po napovedih Inštituta pričakujemo na navadnih bolniških posteljah. 15 oseb bo vsak dan po izračunih bitko s covidom izgubilo. Kako se na povečan pritisk bolnikov pripravljajo v bolnišnicah?

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Bolnišnice se polnijo
    01:33
    Iz SVETA: Bolnišnice se polnijo
  • Iz SVETA: Zasedene intenzivne enote
    02:20
    Iz SVETA: Zasedene intenzivne enote
  • Iz SVETA: Slabšanje razmer
    00:27
    Iz SVETA: Slabšanje razmer

"Slovensko zdravstvo ni dopustilo Bergama. Nismo dopustili kaotičnih razmer, nismo dopustili smrti na urgencah," pove specialist kirurg Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta. Kljub nekaterim omejitvam, nadaljuje koordinator za covidne postelje Carotta, se je in se pri nas še vedno lagodno živi. "Cepljenje in problematike covida s tega naslova marsikdo ni jemal resno." 

"Srečujemo ljudi v trgovinah, ki nekako ignorirajo nošenje mask ali jo nosijo nepravilno, vsak tretji, četrti ima masko pod nosom, hkrati ljudje, ko zapuščajo javne prostore, ne razkužijo rok," opozarja pomočnik direktorja za zdravstveno nego zdravstvenega doma Maribor Aleksander Jus in dodaja, "enostavno smo morda preveč dolgo odlašali s striktnim preverjanjem karanten in pogoja PCT". "Verjetno bi bila bistveno drugačna zgodba, če bi se nam lani, januarja, februarja zgodil Bergamo," meni Carotta. 

Po sedanjih napovedih Inštituta Jožef Štefan pa od zloma zdravstvenega sistema tudi mi nismo več daleč, nekatere bolnišnice že zdaj pokajo po šivih. Ponekod so, predvsem kar se tiče intenzivnih enot, maksimalno število že dosegli.

Druga, slabša, možnost je, da se zdravstvo posveti zgolj in le covidu 

"Imamo pet postelj in vseh teh pet je bilo zjutraj zasedenih. Ne, na intenzivni se ne moremo razširiti, ker to je polovica naših intenzivnih postelj. Ostalo so pacienti, ki jih moramo prav tako oskrbeti zaradi drugih bolezni," pa opozarja strokovni direktor splošne bolnišnice Izola Dušan Deisinger. "Cepljenje je na žalost trenutno edina oprijemljiva stvar, ki jo medicina ali svet imata, da se prekine ta agonija," dodaja Carotta. 

In hkrati tudi edina prijazna rešitev, meni Carotta. Druga, precej bolj boleča, možnost je, da se naše zdravstvo posveti zgolj in le covidu. "Edini bazen zdravstvenih delavcev, ki bodo lahko pokrili več kot 150 intenzivnih postelj za covid, so pravzaprav anesteziološke ekipe, ki pa seveda delajo na kirurških oddelkih. Potem ta ekipa pač ne bo mogla izvest operacij raka na želodcu, ali pa, ne vem, operacije proteze kolka," svari Carotta.  

In tretja pot, po kateri sedaj stopajo v Romuniji, je neobvladljivo število sprejemov in mrtvih, ki v vrečah ležijo na hodnikih bolnišnic. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bevskbevsk
27. 10. 2021 10.08
+0
napišeš nekaj dejstev zakaj bergamo pa te takoj zbrišejo! pa ravno ti ki vsakodnevno lansirajo laži in zavajanja ...
jsene
27. 10. 2021 09.33
+1
Jaz pa menim, da je ravno napaka, če se zdravstvo posveti le Covidu - po moje je edino smiselno, da se nad neko št. hospitaliziranih začne določene covid paciente zavračati - navsezadnje imamo cepiva dovopj in orav tako poznamo nefarmakološke ukrepe (maske, zračenje, razkužila, distanca). Če nekateri ljudje teh ukrepov nočejo spoštovati je to povsem njihova odločitev in jih naj pač ne spoštujejo - naj se pa zavedajo, da zaradi lastnih odločitev v primeru popnoh bolnišnic zanje morda ne bo postelje - naj prevzamejo odgovornost za svoja dejanja, odločitve... Ne smemo pa dopustiti, da stoji zdravstvo na drugih področjih in s tem po možnosti trpijo ljudje, ki so upoštevali vsa priporočila in ukrepe. Zakaj bi bili sedaj ljudje, ki so upoštevali vse solidarni do ljudi, ki so vse ignorirali in s tem ravno povzročili, da je epidemično stanje tako slabo?
defodil
27. 10. 2021 10.10
+1
Ja, ampak zdravnik mora pomagati vsakemu, tudi kralju ulice, brez zavarovanja, problem je v tem, da so ti kovid hospitalizirani res nujni (ceprav vecina bralcev tu gor ne verjame), ne morejo dihati, brez kisika bi umrli v dnevu ali dveh, saj nihce ne izbira med kovid in nekovid, nujni imajo prednost, torej bolnik, ki hlasta z zrakom, pred bolnikom, ki šepa in bi imel danes operacijo kolka, ce bi ga lahko uspavali, brez anesteziologa pa kot v kaksnem partizanskem filmu, v alkoholni omami
jsene
27. 10. 2021 11.03
@Papundek to se stirnjam, da mora zdravnik pomagat vsakemu (Hipokratova prisega) in seveda razumem, da medicinska steoka česa takega ne bo predlagala. Tukaj mislim, da bi morala takšen odlok sprejeti vlada - da zaščiti ljudi, ki so se pazili, upoštevali ukrepe in se cepili - na koncu pa se ti isti ljudje znova žrtvujejo za ljudi, ki so vse to ignorirali... Preprosto (je zelo filozofsko vprašanje) ne vem kaj je bol neetično - zavestno pustiti umreti ljudi, ki so ukrepe ignorirali in jih v primeru kolapsa zdravstva zavrniti ali je bolj neetično ponovno na račun solidarnosti žrtvovsti ljudi, ki so upoštevali vse neprijetne ukrepe, se cepili - zato da bodo s svojo solidarnostjo rešili tiste, ki prej niso bili solidarni do njih (če bi bili ne bi bilo ekspanzije epidemije in precepljenost bi bila višja)...
Bevskbevsk
27. 10. 2021 08.39
+0
napaka cepili so se proti sezonski gripi
mario7
27. 10. 2021 08.01
+0
Kaj se je dogajalo v Bergamu?
revolucijakorupcijafasizem
26. 10. 2021 21.06
+2
"Slovensko zdravstvo ni dopustilo Bergama. Nismo dopustili kaotičnih razmer, nismo dopustili smrti na urgencah," pove specialist kirurg Splošne bolnišnice Jesenice Robert Carotta.Živim za dan ko bosta ti in Rozman za rešetkami,Rozman že zaradi zaklopk in Gričar prav tako...Slovensko zdravstvo ni dopustilo Brgama in prav je da ga ni ker zdravstvo slovensko ni kompletno politična TV stroka.
MariaAna
26. 10. 2021 20.00
+5
Ne verjamite temu, kar berete....same laži !!
revolucijakorupcijafasizem
26. 10. 2021 21.06
+1
defodil
27. 10. 2021 09.25
+1
MariaAna, zapomnil si bom tvoje ime in danasnji dan, 27.10., ti odgovorim 9.11., pa bomo primerjjali danasnje st: + 17, +4, +10, srecno