Tujina

ERC tudi za članice EU?

Bruselj, 23. 07. 2007 15.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija bo vztrajala, da ERC ne bo veljala za članice EU, je ob robu zasedanja ministrov za zunanje zadeve poudaril Rupel.

Dimitrij Rupel poudarja, da bo Slovenija vztrajala, da ERC ne velja za članice ERC.
Dimitrij Rupel poudarja, da bo Slovenija vztrajala, da ERC ne velja za članice ERC. FOTO: Dare Čekeliš

Zunanji minister Dimitrij Rupel je ob robu zasedanja ministrov za zunanje zadeve v Bruslju poudaril, da bo Slovenija vztrajala, da hrvaška zaščitna ekološko-ribolovna cona (ERC) ne bo veljala za države članice EU. "Kolikor vem", bo Italija tudi vztrajala pri tem, je dodal minister. O ERC je Rupel danes govoril z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom. "Oba sva obžalovala, da doslej ni prišlo do dogovorov na ustrezni ravni. Upava, da bo to mogoče jeseni," je pojasnil Rupel.

Sabor je ERC razglasil 3. oktobra 2003, 3. junija 2004 pa je sprejel odločitev, da se uveljavitev ERC za Slovenijo in Italijo odloži, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU, ki bo upošteval interese vseh sosednjih držav članic povezave. Dogovor je omenjen tudi v sklepih zasedanja Evropskega sveta junija 2004, in sicer v tistem delu, ki se nanaša na podelitev statusa kandidatke Hrvaški za članstvo v EU in na začetek pristopnih pogajanj z EU v začetku leta 2005.

"Mislimo, da je glede ERC treba doseči spoštovanje dogovorov, ki so bili sklenjeni leta 2004," je bil jasen minister Rupel. Povedal je, da je takrat prišlo do sporazuma med "tremi stranmi in Evropsko komisijo", da hrvaška ERC ne bo veljala za članice EU.

15. decembra lani je nato sabor sprejel vladni predlog, ki določa polno uveljavitev ERC v Jadranu tudi za članice EU najpozneje do 1. januarja 2008. Hrvaška vlada je kot cilj vladnega predloga sprememb ERC navedla ekološko zaščito Jadrana in krepitev položaja hrvaških ribičev.

V Bruslju so pogajanja med Italijo, Slovenijo, Hrvaško in Evropsko komisijo na tehnični ravni potekala več mesecev, vendar napredka niso prinesla. Zato je Rupel nedavno povedal, da se bodo pogajanja glede uveljavitve hrvaške ERC za članice EU nadaljevala na politični ravni.

Minister sicer ni hotel špekulirati, zakaj sestanka med državami in Brusljem ne bo pred jesenjo. "Morda nekateri čakajo na kakšne druge zunanje učinke, vplive, dogodke. Mislim, da je treba dogovor doseči pred začetkom slovenskega predsedovanja," je poudaril Rupel in še napovedal: "Mislim, da se bo to tudi posrečilo."

Portugalska ne popušča

Vodja portugalske diplomacije Luis Amado pa je v Bruslju ob formalnem sklicu medvladne konference, v okviru katere naj bi članice in institucije unije do konca leta oblikovale novo pogodbo EU poudaril, da portugalsko predsedstvo Evropske unije ne bo "niti za milimeter odstopilo od mandata" za oblikovanje nove, reformne pogodbe unije, ki so ga junija po dolgotrajnih pogajanjih opredelili evropski voditelji unije.

Dogovor o ERC bi morali doceči pred začetkom slovenskega predsedovanja EU, meni minister Rupel.
Dogovor o ERC bi morali doceči pred začetkom slovenskega predsedovanja EU, meni minister Rupel. FOTO: Jani Dolinšek

Slovenija pa si želi, da bi proces oblikovanja nove, reformne pogodbe Evropske unije potekal čim hitreje, saj se bliža slovensko predsedovanje uniji, je poudaril vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel. "Če bo mogoče v času našega predsedovanja doseči ratifikacijo oziroma polno veljavnost te pogodbe, bo naše predsedovanje toliko lažje," je poudaril.

Portugalsko predsedstvo EU je danes ob sklicu medvladne konference razgrnilo 145 strani prvega osnutka nove pogodbe ter približno 130 strani dodatnih protokolov in deklaracij, ki jih je pripravilo na podlagi mandata z junijskem vrha.

Tako so se danes formalno začela pogajanja o novi, reformni pogodbi EU, ki bo nadomestila zavrnjeno ustavno pogodbo. Po portugalskih načrtih naj bi se končala na neformalnem vrhu oktobra v Lizboni oziroma najpozneje do konca leta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

victoriosus
24. 07. 2007 09.24
Kva?! Aurelius
theykilledKenny
24. 07. 2007 08.06
Ja Dimitrij, ti boš pa res vztrajal! S katerim NDH-jevcem se boš pa tokrat zalizoval?
victoriosus
23. 07. 2007 17.56
Komaj da ti Hrvatje vohajo EU (onstran Kolpe), že delajo težave! Enostavno, pustimo jih globoko na Balkanu, kamor spadajo!