
Erdogan je bil za poslanca izvoljen v provinci Siirt, kjer so zaradi pritožbe njegove stranke razveljavili izide lanskih volitev. Vodja Stranke za pravico in razvoj (AKP) na volitvah novembra lani ni smel nastopiti, ker je bil leta 1998 zaradi spodbujanja verskega sovraštva obsojen na petletno prepoved opravljanja javnih funkcij. Ker so medtem spremenili ustavo, je Erdogan v nedeljo lahko kandidiral za poslanca.
Odločitev glede namestitve ZDA vojakov
Najpomembnejši problem, s katerim se bo Erdogan kot novi turški premier moral soočiti že takoj na začetku prevzema položaja, je vprašanje namestitve ameriških sil na turškem ozemlju v primeru vojne v Iraku. Potem ko je turški parlament pred dnevi zavrnil predlog o namestitvi ameriških sil, je sedaj za pričakovati, da si bo Erdogan prizadeval za novo glasovanje v parlamentu.
Ameriški predsednik George Bush je, kot danes poroča turški tisk, že včeraj po telefonu poklical Erdogana, mu čestital za zmago na volitvah, hkrati pa ga je pozval, naj ukrene vse, da bi ameriški vojaki lahko prišli v Turčijo.
Turški poslanci pa so danes zahtevali začetek parlamentarne preiskave o nameščanju ameriške vojske v Turčiji. V začetku februarja je parlament odobril namestitev okoli 3.500 ameriških vojakov, ki naj bi sodelovali pri posodobitvi turških pristanišč in letališč za primer vojne v Iraku, medtem ko so v začetku marca zavrnili namestitev približno 62 tisoč vojakov, ki naj bi sodelovali v posegu proti Iraku. Vendar pa poslanci trdijo, da ZDA nadaljujejo z dovažanjem vojaške opreme in zato zahtevajo preiskavo. "Turčija ni nobena banana republika," je v zvezi s tem izjavil vodja opozicije Deniz Baykal.