Bolgarski parlament je ratificiral pristopno pogodbo z Evropsko unijo, ki jo je država skupaj s sosednjo Romunijo podpisala 25. aprila v Luksemburgu. Od 233 poslancev jih je 230 glasovalo za ratifikacijo dokumenta, dva sta bila proti, en poslanec pa se je glasovanja vzdržal.
Vsi poslanci pa kljub veliki podpori dokumenta niso tako optimistični glede vstopa Bolgarije v EU. Nekdanji bolgarski premier, sedaj pa poslanec konservativne opozicijske stranke demokratov za močno Bolgarijo, Ivan Kostov, je opozoril, da bolgarska podjetja ne bodo sposobna tekmovati na evropskem trgu. "Nizka učinkovitost bolgarskih podjetij bo imela za posledico številne bankrote in še več revščine," je prepričan Kostov. Kot kažejo izračuni, bosta Bolgarija in Romunija namreč najrevnejši državi v EU in bosta dosegali zgolj 30 odstotkov povprečja unije.
Sergej Stanišev, voditelj bolgarske socialistične stranke, ki ji mnogi napovedujejo zmago na junijskih parlamentarnih volitvah, pa je izrazil obžalovanje, da Bolgarija ni imela referenduma o vstopu v EU. Nedavna javnomnenjska raziskava je sicer pokazala, da vstop države v unijo - ta je predviden za 1. januar 2007 - podpira 70 odstotkov Bolgarov.
Varnostna klavzula
Pristopna pogodba med EU ter Bolgarijo in Romunijo je le ena sama, podobno kot v minulih krogih širitve povezave. V dokumentu z okrog 860 stranmi so navedeni vsi pogajalski dogovori med stranema, med drugim tudi prehodna obdobja in izjeme, ki so si jih zagotovile tako ena kot druga stran. Za dokončno potrditev pristopne pogodbe je sicer nujna njena ratifikacija v vseh državah članicah EU, ter seveda v Bolgariji in Romuniji.
V skladu s pristopno pogodbo naj bi Bolgarija in Romunija postali članici EU 1. januarja 2007, prvič v zgodovini pa je v pristopno pogodbo vgrajena varnostna klavzula, po kateri je vstop ene ali obeh držav lahko odložen za leto dni, torej na 1. januar 2008, če po oceni povezave stopnja pripravljenosti ne bo zadostna. Državi bosta zato ostali pod drobnogledom Evropske komisije, ki bo stanje tudi vnaprej redno spremljala.
Avstrija in Slovaška ratificirali ustavo
Avstrijski parlament je z veliko večino ratificiral evropsko ustavno pogodbo. Proti je glasovala samo nasprotnica EU Barbara Rosenkranz iz svobodnjaške stranke (FPÖ). Za ratifikacijo je bila potrebna dvotretjinska večina.
Evropsko ustavo pa je danes ratificiral tudi slovaški parlament. Za ratifikacijo je glasovalo 116 poslancev, 27 jih je bilo proti, štirje pa so se glasovanja vzdržali.
Za ratifikacijo so bili potrebni glasovi najmanj 90 od 150 poslancev. Izid glasovanja je bil pričakovan, saj so ratifikacijo podprle vse politične stranke razen komunistov z devetimi in Krščanskodemokratsko gibanje (KDH) s 15 poslanci. Ti stranki se zavzemata za sklic referenduma o ustavi.