Tujina

EU: Dogovor je nujen

London, 27. 10. 2005 09.45 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Voditelji EU so se strinjali, da je dogovor o prihodnji finančni perspektivi Unije v decembru nujen.

Janšo zanima, kako prepričati evropsko javnost, da je potrebno posodobiti socialne sisteme
Janšo zanima, kako prepričati evropsko javnost, da je potrebno posodobiti socialne sisteme FOTO: POP TV

Med voditelji je bil tudi premier Janez Janša, ki je po zasedanju voditeljev EU v Hampton Courtu blizu Londona dejal, da so sedaj večje možnosti za dogovor o novi perspektivi Unije. "Če bi me vprašali, ali bo današnja razprava prispevala k temu, da bo na decembrskem vrhu lažje uskladiti prihodnji evropski proračun oziroma perspektivo, je moj odgovor 'da'," je dejal Janša.

Slovenski premier Janez Janša se je ob robu zasedanja sestal s hrvaškim kolegom Ivom Sanaderjem.

Predsedujoči EU, britanski premier Tony Blair, sicer ni nakazal, kakšen predlog perspektive namerava podati v novembru, a Janša pričakuje določene spremembe v njegovi strukturi. "Z blokado dogovora o proračunu junija je Velika Britanija dosegla, da se je povečala pripravljenost članic na bolj moderno strukturo proračuna, da gre več sredstev za raziskave in razvoj in manj za tradicionalna plačila, ki ne dosegajo več razvojnih učinkov," je dejal Janša.

Blair: Dogovor o novi perspektivi težak

Blair je skeptičen glede finančnega dogovora
Blair je skeptičen glede finančnega dogovora FOTO: Reuters

Blair je po končanem vrhunskem zasedanju povezave ocenil, da je dogovor o novi finančni perspektivi za obdobje 2007-2013 ključnega pomena, a ga bo decembra "zelo težko" doseči. Storil bom sicer vse, da bo do njega prišlo, je zagotovil.

Nekoliko bolj optimističen je bil po končanem vrhu predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki verjame, da je dogovor moč doseči. "Verjamem, da bo do dogovora prišlo. Evropa se znova premika," je ocenil Barroso, tudi na splošno zadovoljen z današnjo razpravo.

Vrh je prinesel "široko soglasje" o prihodnji usmeritvi EU pri soočanju z izzivi globalizacije ter ključnih področjih prednostnega delovanja, se je strinjal Blair in napovedal, da bo predsedstvo v sodelovanju s komisijo do decembra pripravilo konkretne predloge, ki naj bi jih nato potrdil prihodnji vrh marca. Delo se bo nadaljevalo tudi pri globalizacijskem skladu, kjer pogledi sicer niso enotni.

Dvomi glede globalizacijskega sklada

Voditelji EU na skupinski fotografiji pred začetkom zasedanja
Voditelji EU na skupinski fotografiji pred začetkom zasedanja FOTO: Reuters/STA

Voditelji kar nekaj članic so izrazili dvom v oblikovanje posebnega globalizacijskega sklada, s katerim naj bi EU pomagala članicam v primerih hude izgube delovnih mest na račun globalizacije.

Nemški kancler Gerhard Schröder, ki se je vrha udeležil zadnjič, je izrazil nasprotovanje skladu, ker naj bi zahteval prevelike stroške, ki bi v večji meri padli na Nemčijo.

Velika Britanija meni, da bi morale vse stare članice povezave odpreti trg delovne sile za novinke. Na ta način naj bi med drugim omejili število nezakonitih delavcev iz tretjih držav in ilegalno priseljevanje.

Vzpostavitev sklada sta sicer podprli predsedujoča EU Velika Britanija in Francija. Tam so se pred kratkim lahko soočili z negativnimi posledicami globalizacije, ko so zaradi odločitve podjetja Hewlett Packard, da bodo proizvodnjo preselili v države s cenejšo delovno silo, na cesti ostali številni delavci.

Evropska komisija, ki je sklad predlagala, meni, da naj ta ne bi bil del nove finančne perspektive oziroma proračuna EU, lahko bi se kvečjemu financiral iz rezerve. Sklad naj bi bil v obdobju 2007-2013 predvidoma težak 3,5 milijarde evrov ali pol milijarde letno.

Več sredstev za zunanjo in varnostno politiko EU

EU za vzdrževanje svojih poslopij v Bruslju daje več kot za zunanjo politiko. To je absurdno. Nemški kancler Gerhard Schröder

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je od evropskih voditeljev terjal, naj skupni zunanji, varnostni in obrambni politiki namenijo več sredstev.

Pri tem je izpostavil vojaške in policijske misije, ki jih EU trenutno vodi na treh celinah. "Operacije so uspešne, a se izvajajo s premajhnimi sredstvi. Prišli smo so skrajnih meja proračuna," je poudaril Solana.

Zasedanje v veličastnem dvoru

Gostitelj zasedanja je bil britanski premier Tony Blair
Gostitelj zasedanja je bil britanski premier Tony Blair FOTO: Reuters

Zasedanje je potekalo v Hampton Courtu, veličastnem dvoru znamenitega angleškega kralja iz 16. stoletja, Henrika VIII., ki leži ob reki Temzi blizu Londona.

Odločitev za sklic vrha v predsedujoči državi sicer ni več stalna praksa EU. Povezava se je leta 2000 zavezala, da bodo vrhovi od leta 2002 dalje praviloma potekali kar v Bruslju in voditelji resnično le še redko potujejo drugam - tak primer je bil podpis evropske ustave v Rimu pred skoraj letom dni.

Poostreni varnostni ukrepi

Za varnost je skrbelo 1200 policistov
Za varnost je skrbelo 1200 policistov FOTO: Reuters

Iz varnostnih razlogov je bila palača že od začetka tedna zaprta in tako bo ostalo še do petka. Za udeležence je skrbelo približno 1200 policistov, vsi zaščitni ukrepi pa so poostreni - London namreč še ni pozabil terorističnih napadov v juliju.

Dostop do palače so imele le uradne delegacije držav članic, pristopnic in kandidatk. Predsedstvo se je namreč odločilo, da bo tiskovno središče postavilo na dirkališču Sandown, ki je od palače oddaljeno skoraj pet kilometrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10