Prva je novico o tem, da je dogovor dosežen, po Twitterju sporočila litovska predsednica Dalia Grybauskaite. Nato jo je Tuskov tiskovni predstavnik Preben Aamann zanikal. Le nekaj minut zatem pa Tusk potrdil. "Dogovor. Soglasna podpora novi ureditvi za Veliko Britanijo v EU," je po Twitterju sporočil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.
V ospredju pogajanj so bile ves čas zahteve za omejitev socialnega turizma. Britanskemu premierju Davidu Cameronu je na koncu uspelo doseči možnost omejitve socialnih pravic nebritanskim delavcem na Otoku za sedem let.
Odzivi so takoj začeli deževati. "David Cameron se je odločno boril za Veliko Britanijo. Dober dogovor za Veliko Britanijo in za EU. Čestitke!" je zapisal danski premier Lars Lokke Rasmussen.
Izpogajani dogovor je pošten za Veliko Britanijo, za države članice in za Evropsko unijo. Je dober in pravno trden, je poudaril Juncker.
Dogovor naslavlja vse britanske zahteve ter hkrati spoštuje temeljna načela EU, ščiti integriteto enotnega trga in načela območja evra, je dodal.
"Globoko verjamem, da Velika Britanija potrebuje EU in da EU potrebuje Veliko Britanijo. Da bi prekinili to vez, bi bilo povsem v nasprotju z našimi skupnimi interesi. Storili smo vse, kar je bilo v naši moči, da to preprečimo. A dokončna odločitev je na britanskem narodu," pa je dejal Tusk.
Po Cameronovih besedah je doseženi dogovor odgovoril na zahteve, ki jih je sam naslovil na EU na začetku pogajalskega procesa. "Ta dogovor je zame dovolj, da priporočim, da Velika Britanija ostane v Evropski uniji in uživa najboljše obeh svetov," je dejal.
"Gre za odločitev, kakšna država želimo biti," je poudaril in opozoril, da zagovorniki izstopa Velike Britanije iz EU ponujajo "tveganje v negotovih časih" in "skok v neznano".
Izstop iz povezave "bi ogrozil našo gospodarsko in nacionalno varnost", je še dejal Cameron.
Po mnenju nemške kanclerke Angele Merkel gre za "pošten kompromis", ki pa v nekaterih vprašanjih ni bil lahek. Kanclerka je tu omenila formulacijo vse tesnejše unije, ki se ji je London odpovedal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Francoski predsednik Francois Hollande pa je dejal, da dogovor Londonu ne podeljuje posebnih ugodnosti in ne krši pravil EU. "Ni nobenih izjem k pravilom," je zatrdil.
Kompromis so voditelji dosegli drugi dan zasedanja in tako v Bruslju zapečatili za vse sprejemljiv dogovor o britanskih zahtevah za reformo unije, ki naj bi zagotovil obstanek Otoka v uniji.
Odprtih vprašanj glede britanskih zahtev so se sicer lotili že prvi dan zasedanja v četrtek, a do preboja ni prišlo, čeprav so ves čas izražali željo po dogovoru in da Britanci ostanejo v uniji.
Poleg brexita jih je namreč v veliki meri zaposlovalo vprašanje migracij, še ena pereča tema dvodnevnih pogovorov v Bruslju. Pogovori so se zavlekli pozno v noč, za petek zjutraj sklicane pogovore pri zajtrku pa so morali večkrat preložiti, tako da so na koncu za skupno mizo sedli šele pri večerji.
Med odprtimi vprašanji se je ves čas omenjala omejitev socialnih prejemkov za delavce iz drugih članic unije, ki bivajo na Otoku.
Velika Britanija je svoje zahteve za reformo EU opredelila v štirih košaricah, ki pokrivajo vprašanje socialnih pravic priseljencev iz preostalih članic EU, odnos med članicami z evrom in brez njega, suverenost držav in krepitev konkurenčnosti.
Ključne točke za Britance so poleg možnosti omejitve socialnih pravic za sedem let še zagotovilo, da območje evra ne more spodkopati enotnega trga, zaščita britanskega funta in izrecna potrditev, da evro ni edina valuta v uniji ter zagotovilo, da britanskim davkoplačevalcem ne bo nikoli treba reševati evrskih držav pred bankrotom.
Cameron: Britanci bodo o obstanku v EU odločali 23. junija letos
V primeru dogovora o zahtevanih reformah je Cameron obljubil, da se bo zavzemal za nadaljnje članstvo države v uniji. V posebni izjavi za javnost je danes sporočil, da bodo Britanci o obstanku v EU odločali na referendumu 23. junija letos. Datum referenduma mora sicer uradno potrditi še parlament, ki ga bo Cameron nagovoril v ponedeljek.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.