Evropska unija in Kitajska sta se na vrhunskem zasedanju v Bruslju dogovorili za okrepitev medsebojnega sodelovanja na vseh ključnih področjih. Tako bo okrepljen politični dialog med stranema razširjen tudi na vprašanja neširjenja jedrskega orožja in zmanjševanja oborožitve, z nadaljnjim dialogom o stanju človekovih pravic na Kitajskem, na katerega se pogledi precej razlikujejo, pa naj bi področje skušali približati mednarodnim standardom o človekovih pravicah.
EU si bo tudi prizadevala, da bi Kitajska še letos postala članica Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in je zato pripravljena na pogovore o še zadnji oviri na tej poti, povezani z dostopom na kitajski zavarovalniški trg. Kitajska zagotavlja, da bo z vstopom v WTO spoštovala pravila te organizacije, članstvo Kitajske v WTO pa naj bi nasploh pozitivno vplivalo tudi na že zdaj zelo dobre trgovinske odnose, med drugim na zmanjšanje trgovinskega deficita na strani EU.
Glede človekovih pravic strani danes nista zbližali pogledov. EU je, kot je po pogovorih povedal predsedujoči EU, belgijski premier Guy Verhofstadt, izrazila zaskrbljenost zaradi številnih kršitev in naraščajočega števila usmrtitev. Stanje na področju človekovih pravic na Kitajskem je najboljše v zadnjih letih - ni sicer popolno, vendar si vlada močno prizadeva za njihovo zaščito, je tako dejal kitajski premier Zhu Rongji. Kitajski voditelj je danes kot neutemeljene zavrnil tudi očitke o nespoštovanju dogovorov glede zavez o neširjenju jedrskega orožja. Kitajska spoštuje dogovore in vsi očitki - po prepričanju ZDA naj bi država jedrsko tehnologijo tihotapila v Pakistan - so neutemeljeni, je poudaril kitajski premier.
Sicer pa je v prvi skupni izjavi s četrtega evropsko-kitajskega vrha še zapisano, da je Kitajska po izmenjavi pogledov na najnovejše razvojne trende pozdravila napredek v integraciji EU in procesu širitve, EU pa je podprla napredek v kitajskih gospodarskih in socialnih reformah.