Tujina

EU in Rusija za boljše odnose

Haag, 25. 11. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska unija in Rusija se strinjata, da je treba krizo v Ukrajini rešiti na miren način in da bosta poskušali v prihodnosti še tesneje sodelovati.

Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da bi morala pritožbe v zvezi v nedeljskimi predsedniškimi volitvami "preučiti sodišča". "Menim, da je treba vse zadeve v zvezi z volitvami rešiti skladno z ustavo," je dejal Putin, ob tem pa dodal, da nihče nima "moralne pravice, da bi veliko evropsko državo potiskal v kakršnokoli obliko množičnih neredov".

Vladimir Putin in Jan Peter Balkenende (foto: Reuters)
Vladimir Putin in Jan Peter Balkenende (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Omeniti gre, da je bilo prav ob začetku vrha EU-Rusija iz Kremlja posredovano sporočilo, da je Putin proruskemu ukrajinskemu premieru Viktorju Janukoviču poslal čestitke za izvolitev na predsedniški položaj. V čestitki je Putin izrazil mnenje, da so Ukrajinci na volitvah izbrali stabilnost. Kot je Putin pojasnil v Haagu, se je za čestitko odločil, ker "je izid ukrajinskih volitev popolnoma transparenten". "Ne smemo odločati o tem, ali bomo sprejeli ali zavrnili rezultat volitev. O tem odločajo Ukrajinci, mi pa smo pripravljeni sodelovati z izvoljenim predsednikom, kdorkoli že to je, je še dejal Putin.

Nizozemski premier Jan Peter Balkenende pa je ponovil stališče EU, da unija ne more sprejeti rezultata nedeljskih predsedniških volitev v Ukrajini, češ da ne odraža volje ukrajinskega naroda. Kot je znano, je EU oblasti v Kijevu pozvala, naj izid volitev ponovno preučijo, saj po ocenah Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi volitve niso potekale v skladu z demokratičnimi standardi.

V ospredju tudi dvostransko sodelovanje

Poleg volitev v Ukrajini je bila osrednja tema srečanja tudi dvostransko sodelovanje (foto: Reuters)
Poleg volitev v Ukrajini je bila osrednja tema srečanja tudi dvostransko sodelovanje (foto: Reuters) FOTO: Reuters

Poleg razmer v Ukrajini je bila osrednja tema vrhunskega srečanja unije in Rusije, prvo so poleg predsedujočega Balkenendeja zastopali še predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, visoki predstavnik za zunanjo in varnostno politiko Javier Solana ter komisarja za zunanje odnose in trgovino Benita Ferrero Waldner in Peter Mandelson, dvostransko sodelovanje. Partnersko sodelovanje EU in Rusije je strateško pomembno in koristno za ljudi, je dejal Putin, medtem ko je predsednik komisije Barroso poudaril, da sta Bruselj in Moskva že dokazala, da sta sposobna sodelovati. Strani sta pozdravili tudi razširitev sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med EU in Rusijo na deset novih članic unije, čemur je Moskva v začetku nasprotovala. EU je pozdravila tudi rusko ratifikacijo Kjotskega protokola, dosežen pa je bil še dogovor o ustanovitvi evropskega instituta v Moskvi.

Vprašanje Čečenije

Evropska stran je na srečanju odprla tudi vprašanje Čečenije. Bruselj je po pričakovanjih ruske oblasti znova pozval k politični rešitvi čečenskega spora in jih opozoril, da boj proti terorizmu ni opravičilo za nespoštovanje človekovih pravic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10