Theresa May in Jean-Claude Juncker se bosta znova sestala do konca meseca, v ponedeljek pa se bosta v Strasbourgu srečala glavni pogajalec EU o brexitu Michel Barnier in britanski minister za brexit Stephen Barclay.
Današnji pogovori so sicer potekali v duhu sodelovanja s ciljem zagotoviti urejen izstop Združenega kraljestva iz EU, še zlasti v kontekstu skupne odločenosti za zagotovitev močnega prihodnjega partnerstva, sta zapisala Mayeva in Juncker v skupni izjavi.
Strani sicer ostajata vsaka na svojem bregu.
Mayeva je danes pojasnila, da želi britanski parlament pravno zavezujoče spremembe spornega irskega varovala, in predstavila več možnosti za naslovitev pomislekov britanskih poslancev v okviru ločitvenega sporazuma.
V Bruslju danes niso želeli govoriti o podrobnostih teh možnosti, ki jih je predstavila britanska premierka.
Juncker pa je izpostavil, da sedemindvajseterica ne bo odpirala ločitvenega sporazuma, ki je previdno uravnotežen kompromis med EU in Združenim kraljestvom, za katerega so bile potrebne bistvene koncesije na obeh straneh.
Predsednik komisije je sicer izrazil odprtost glede možnosti, da se doda besedilo politični izjavi o prihodnjih odnosih, tako da bi bila ta ambicioznejša glede vsebine in hitrosti oblikovanja prihodnjega partnerstva.
Informacij o tem, kaj meni Mayeva o dodajanju besedila k politični izjavi, za zdaj ni. V Bruslju pravijo le, da je treba to vprašati britansko stran.
Mayeva in Juncker sta v skupni izjavi še izpostavila, da je bila razprava "robustna, a konstruktivna" ter da bosta kljub izzivom njuni ekipi nadaljevali pogovore s ciljem rešitve, ki bi zagotovila čim večjo podporo v britanskem parlamentu in bila čim bolj v skladu s smernicami voditeljev 27 članic EU.
Vodja britanskih opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je sicer predstavil svoje predloge, med katerimi je trajna carinska unija, ki bi vključevala vse Združeno kraljestvo.
V komisiji na vprašanje, ali so jim ljubši predlogi Mayeve ali Corbyna, odgovarjajo, da je njihov sogovornik britanska vlada oziroma premierka.
Mayeva se je danes v Bruslju sestala tudi s predsednikom Evropskega sveta Donaldom Tuskom ter predsednikom Evropskega parlamenta Antoniem Tajanijem in parlamentarnim koordinatorjem za brexit Guyjem Verhofstadtom.
Tusk je po srečanju tvitnil zgolj, da "na vidiku ni preboja" in da se bodo pogovori nadaljevali. Tajani in Verhofstadt sta v izjavi po srečanju z Mayevo posvarila pred 'katastrofo' v primeru brexita brez dogovora. To bi bilo zelo nevarno, je opozoril predsednik parlamenta.
Tajani je tudi izpostavil pripravljenost na ponovno preučitev irskega vprašanja, če bi Združeno kraljestvo spremenilo svoja temeljna stališča glede brexita.
Verhofstadt pa je znova pozval k čezstrankarskemu sodelovanju na Otoku in pozdravil potezo Corbyna, ki je Mayevi ponudil podporo glede brexita pod določenimi pogoji, na primer če pristane na trajno carinsko unijo, ki bi vključevala celotno Združeno kraljestvo.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.