Romunija je prva evropska država, ki je popustila zahtevam Washingtona po imuniteti ameriških državljanov pred tem sodiščem. Evropska komisija je Bukarešto obtožila, da s podpisom dvostranskega sporazuma z ZDA ogroža oblikovanje enotnega evropskega stališča glede ameriških zahtev, saj bi se, kot so prepričani v Bruslju, kot kandidatka za članstvo v EU morala prej posvetovati z državami članicami ter z njimi uskladiti stališča.
Bukarešta je ameriškim pritiskom popustila predvsem zaradi bližnjega vrha zveze NATO v Pragi, kjer bo padla odločitev o širitvi te vojaške zveze. Ena izmed kandidatk za članstvo v Severnoatlantskem zavezništvu je tudi Romunija, ki upa, da bo s svojo ustrežljivostjo prepričala Washington o svoji pripravljenosti biti zanesljiv in zaupanja vreden zaveznik v razširjeni zvezi NATO.
Kaže, da je članstvo v zvezi NATO za romunsko vlado očitno bolj oprijemljivo kot pa članstvo v EU. Zato so se v Bukarešti odločili, da bodo pri vprašanju imunitete pred Mednarodnim kazenskim sodiščem ( ICC) podprli ZDA in ne bodo čakali na oblikovanje skupnega stališča petnajsterice, ki naj bi bilo sprejeto šele septembra. Tudi sicer so kandidatke za članstvo v zavezništvo veliko bolj dovzetne za ameriške pritiske, saj se zavedajo, da ima zadnjo besedo pri določanju datuma in obsega širitve NATO ameriški kongres. Časnik EUObserver tako poroča, da je tudi Bolgarija v zadnjem času v Združenih narodih pogosto glasovala skupaj z ZDA in ne tako kot EU.
Je Berlusconi na strani ZDA?
Ameriška vlada je predlog za sklenitev podobnih sporazumov sicer že predstavila tudi nekaterim članicam EU - med drugim tudi predsedujoči državi unije Danski, Veliki Britaniji in Nizozemski - vendar so se slednje v skladu z priporočili petnajsterice odločile, da počakajo na oblikovanje skupnega stališča povezave. Po pisanju italijanskih časnikov bi lahko le Italija ogrozila sprejetje skupnega stališča petnajsterice do ameriških predlogov. Premier Silvio Berlusconi se namreč resno poigrava z zamislijo, da bi z ZDA podpisal sporazum, ki bi ameriškim državljanom zagotavljal imuniteto pred ICC. S tem bi Berlusconi sicer izzval nestrinjanje in nejevoljo ostalih članic unije, vendar pa bi obenem utrdil že tradicionalno dobre odnose z ameriško zaveznico.
Oslo ne bo popustil pritiskom ZDA, ZRJ tudi previdna
Norveški zunanji minister Jan Petersen je napovedal, da bo Norveška zavrnila predlog ZDA o neizročanju ameriških državljanov Mednarodnemu kazenskemu sodišču. "Tega ne moremo sprejeti," je dejal Petersen.
Visoki predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Pierre Richards Prosper pa je v pogovoru za beograjski časnik Danas povedal, da bo septembra v Beogradu začel pogajanja o sklenitvi podobnega sporazuma tudi z ZRJ. Srbski premier Zoran Đinđić pa se je odzval, da bodo o tem vprašanju govorili na uradnih pogovorih z evropskimi partnerji, in da je to vprašanje preveč resno, da bi lahko nanj odgovorili v naglici.