
Tako bi lahko novo ekipo parlamentu predložil v roku enega meseca. "Ne bo velikih sprememb, temveč bodo te omejene, vsaj tako upam," je v pogovoru za francoski radio Europe 1 dejal Barroso.
Predsednik prihodnje evropske komisije sicer ni želel govoriti o podrobnostih načrtovanih sprememb, dejal je le, da jih bo gotovo manj kot osem ali deset. "Naredil bom, kar je potrebno in bo dovolj za Evropo, in ne bom spreminjal tistega, kar ni potrebno," je dodal Barroso in še pojasnil, da ne bo mogel sprejeti komisarja, ki bo imel "težave" s parlamentom, pri čemer pa ni izrecno omenil italijanskega kandidata Rocca Buttiglioneja, zaradi katerega je prišlo do krize. Napovedal je, da se bo v takšnem primeru posvetoval s pristojno vlado.
Barroso je v sredo tik pred glasovanjem v parlamentu umaknil svoj predlog komisarske ekipe, potem ko se je izkazalo, da bi jo poslanci utegnili zavrniti.

Najhujših kritik je bil zaradi svojih skrajnih stališč glede homoseksualcev in žensk deležen italijanski kandidat za komisarja za pravosodje Buttiglione, ki mu je pristojni parlamentarni odbor odrekel podporo, poleg njega pa so bili člani parlamenta kritični še do kandidata za komisarja za energijo Laszla Kovacsa ter kandidatk za komisarke za kmetijstvo, konkurenco in davke ter carinsko unijo, Mariann Fischer Boel, Neelie Kroes in Ingride Udre.

Papež poziva k izhodu iz institucionalne krize
Na zaplet z imenovanjem nove Evropske komisije se je danes odzval tudi papež Janez Pavel II. Na srečanju s predsednikom sedanje Evropske komisije Romanom Prodijem se zavzel za izhod iz institucionalne krize v duhu sodelovanja in medsebojnega spoštovanja.
Papež Janez Pavel II. se je v Vatikanu sestal s Prodijem, ki se bo v petek udeležil podpisa evropske ustavne pogodbe. Predvideno je bilo tudi papeževo srečanje z Barrosom, a to ni več predvideno. Sveti oče bo v petek sprejel tudi več voditeljev članic EU.