"Skupni in enotni napori vseh nas bodo ključni za rešitev gruzijskega vprašanja," je dejala gruzijska zunanja ministrica Eka Tkešelašvili. Po njenem mnenju Evropa ne bo več mogla biti varna in uspešna ob ekspanzivni ruski politiki. "Če bo Rusija uspešna v Gruziji, lahko pride do učinka domin, najprej v Ukrajini, a ne samo tam."
Zahodne države so v konfliktu bolj naklonjene Gruziji, podpira pa jo tudi Turčija. Na izrednem vrhu EU v Bruslju bodo tako voditelji skušali oblikovati enotno stališče v zvezi s krizo med državama.
Nemška kanclerka Angela Merkel in poljski predsednik Lech Kaczynski sta se že dogovorila, da bosta na srečanju sodelovala s ciljem pripraviti načrt za izhod iz krize v Gruziji. "Ta načrt mora vsebovati suverenost in ozemeljsko celovitost Gruzije," je povedal tiskovni predstavnik poljskega predsednika.
Nevladne organizacije so ob tem napovedale demonstracije v gruzijski prestolnici in drugih mestih po državi. Z njimi želijo "Evropi in svetu pokazati, da je gruzijski narod enoten".
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je ob tem poudaril, da bodo morebitnim sankcijam, ki bi jih EU proti Rusiji lahko sprejela na vrhu, sledili povračilni ukrepi. "Take sankcije je potrebno uzakoniti, in če bo potrebno, lahko sprejmemo tudi posebne zakone," je bil odločen ruski predsednik.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.