Škandal zaradi rakotvornega pesticida nitrofen dobiva mednarodne razsežnosti. Iz kabineta evropskega komisarja za varstvo potrošnikov Davida Byrnea je prišla vest, da komisija razmišlja o možnosti začasne prepovedi prodaje. Medtem predstavniki nemškega ministrstva za varstvo potrošnikov in deželni kmetijski ministri pripravljajo podrobno poročilo, s katerim bi radi v zadnjem trenutku preprečili ukrep EU. Za prepoved prodaje nemških živilskih izdelkov, za katere obstaja sum, da so zastrupljeni z nitrofenom, se EU zavzema zato, ker naj bi jo nemški predstavniki v zadnjih tednih preveč skopo informirali o škandalu.
O morebitni prepovedi prodaje bo Evropska komisija odločila jutri. Zapora za ekološke pridelke iz Nemčije bi imela katastrofalne posledice za nemško kmetijstvo, saj do preklica tovrstnih ukrepov v EU običajno mine nekaj mesecev. Do takrat bi utegnila propasti večina kmetov, ki se ukvarjajo z ekološkim kmetijstvom. Zaradi škandala kar dve tretjini Nemcev meni, da ekološko pridelana živila niso nič bolj varna od običajnih.

Do onesnaženja krmil z nitrofenom je prišlo v skladišču nekega proizvajalca na vzhodu Nemčije, ki je izdeloval krmila, namenjena ekološkim kmetom. V skladišču so namreč imeli v času obstoja nekdanje Vzhodne Nemčije (DDR) shranjen pesticid nitrofen, namenjen za škropljenje rastlin. Uporaba nitrofena je zaradi njegove strupenosti v Nemčiji sicer prepovedana. Analize so pokazale, da je bila onesnaženost z nitrofenom v skladišču za 200 tisočkrat večja kot jo dopuščajo predpisi.
Strup je že v prehranjevalni verigi
Z nitrofenom onesnažena krmila so medtem že prišla v prehranjevalno verigo. Iz nekaterih nemških zveznih dežel poročajo o sumu, da so z nitrofenom zastrupljena predvsem živila iz perutnine. Nitrofen je po podatkih oblasti prišel v prehranjevalno verigo že septembra 2001. Iz prodaje so že umaknili klobase iz piščančjega mesa, ker obstaja sum, da vsebujejo nitrofen. Kljub temu naj bi večino sumljivih klobas potrošniki že pojedli. Po podatkih spodnjesaškega kmetijskega ministrstva obstaja verjetnost, da je nitrofen v mesu kokoši nesnic in piščancev, ki so jih je v prodaji na debelo prodali kupcem iz Nemčije in tujine.