Voditelji petnajsterice so na petkovem vrhunskem zasedanju v Bruslju ameriške povračilne ukrepe za nedavni teroristični napad na New York in Washington označili za legitimne ter izrazili pripravljenost svojih držav, da jih aktivno podprejo. "Države članice Unije so pripravljene ukrepati, vsaka glede na lastna sredstva. Ukrepi morajo biti usmerjeni proti natančnemu cilju, kar je lahko tudi država, ki teroristom pomaga, jih podpira in jim daje zavetje. Ukrepanje bo zahtevalo tesno sodelovanje z vsemi članicami," je zapisano v sklepih z zasedanja.
Ena prednostnih nalog Evropske unije bo boj proti terorizmu, ki zahteva tesno sodelovanje vseh članic. Voditelji petnajsterice so se tako zavzeli za sklenitev globalne koalicije proti terorizmu, v katero naj bi se poleg EU in ZDA vključile tudi države kandidatke za članstvo v Evropski uniji in Rusija ter vse države, ki so pripravljene braniti skupne vrednote, delovala pa bi v okviru Združenih narodov.
''Kar se tiče zasedanja Evropskega sveta, bi rekel, da je bilo nujno pokazati enotnost EU, ter da je bilo koristno razjasniti vprašanja in zavzeti skupno stališče,'' je na petkovem izrednem zasedanju EU povedal francoski predsednik Jacques Chirac
Za boj proti terorizmu, ki bo ena prednostnih nalog Evropske unije, so predsedniki vlad in držav članic EU sprejeli tudi konkreten načrt. Poleg okrepljenega policijskega in pravosodnega sodelovanja ter skupnih varnostnih ukrepov v letalskem prometu so napovedali še ustanovitev stalne protiteroristične enote, ki bo delovala v okviru Europola. V boju proti novemu zlu namerava Evropska unija okrepiti tudi svojo vlogo v prepričevanju regionalnih sporov, predvsem na Bližnjem vzhodu.