Poleg zmage nad nacifašizmom, 9. maja praznujemo tudi dan Evrope. Na ta dan leta 1950 je francoski državnik Robert Schuman objavil deklaracijo o organiziranem povezovanju evropskih držav. S tem načrtom, katerega cilji so bili sprava, trajen mir in gospodarsko sodelovanje, je Schuman postavil temelje Evropski uniji.
Že leto dni po tako imenovani Schumanovi deklaraciji so se Francija, Nemčija, Italija, Belgija, Nizozemska in Luxembourg združile v Evropsko skupnost za premog in jeklo. Pet let kasneje so v Rimu podpisali še pogodbi o ustanovitvi Evropske gospodarske skupnosti (EGS) in Evropske skupnosti za jedrsko energijo ter se dogovorili o notranjem trgu s štirimi svoboščinami: prostim pretokom oseb, blaga, kapitala in storitev.
Zgodovinske spremembe, ob koncu 1980-ih let, so zahtevale temeljito revizijo dotedanjih pogodb. Konec leta 1991 se je v Maastrichtu rodila Pogodba o Evropski uniji. Takrat že dvanajst članic si je za cilj postavilo uvedbo evropske valute in začelo razvijati skupno zunanjo in varnostno politiko.
Evropska valuta - evro - je postala realnost leta 2002, ko se je 12 članic odpovedalo nacionalnim valutam. Novo tisočletje je Uniji prineslo nov izziv - širitev na države srednje in vzhodne Evrope. 1. maja 2004 se je z vstopom 10-ih držav, med njimi tudi Slovenije, zgodila največja širitev doslej.
Ob dnevu Evrope Avstrija opozarja
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je v govoru ob dnevu Evrope izrazil prepričanje, da bi EU lahko vrnila del svojih pristojnosti na države članice. EU bi se morala osredotočiti na pomembna področja, je na Dunaju dejal Schüssel, ki pa ni navedel, katere naj bi bile te pristojnosti. Ob tem pa se je zavzel za okrepljeno skupno nastopanje EU v varnostni in obrambni politiki.
Evropsko ustavno pogodbo je Schüssel primerjal z Avstrijsko državno pogodbo, ki je bila podpisana 15. maja 1955. Medtem ko je ADP Avstrijo osvobodila okupacije, evropska ustava prinaša svobodo za uresničitev "evropske vizije". Tako kot je bila leta 1955 potrebna vera v Avstrijo, je danes potrebna vera v EU, je še dejal Schüssel.
Pozivi francoski podpori referenduma
Ob današnjem prazniku Evrope pa se v povezavi vrstijo pozivi Franciji, naj na referendumu 29. maja reče "oui" ustavni pogodbi. Tako so se oglasili v Evropski ljudski stranki (EPP) in Zvezi liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE), že minuli teden pa so podoben poziv na francoske volivce naslovili tudi v Stranki evropskih socialistov (PES).
Za ratifikacijo evropske ustave je tudi francoski predsednik Jacques Chirac, ki je na slovesnosti ob 60. obletnici konca druge svetovne vojne v Moskvi izrazil prepričanje, da bo dokument okrepil Evropo ter spodbudil vzpostavitev uravnoteženih odnosov med EU in Rusijo.