Tujina

EU: Priprave na misijo

Bruselj, 13. 10. 2007 18.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropska unija v prizadevanjih za okrepitev svoje vloge na Kosovu pripravlja dve dodatni misiji.

Evropska unija v prizadevanjih za okrepitev svoje vloge na Kosovu po opredelitvi njegovega prihodnjega statusa pripravlja dve civilni misiji: mednarodni civilni urad in misijo v okviru svoje skupne zunanje in varnostne politike. V prvi naj bi delovalo 70 članov, v drugi pa približno 1800 policistov, sodnikov, tožilcev in carinikov. V skupinah za pripravo misij pa sodeluje 77 izvedencev iz EU: v prvi 16, v drugi pa 61, od tega v slednji tudi en Slovenec, izhaja iz dokumentov Sveta EU.

EU načrtuje misijo s približno 1800 policisti, sodniki, tožilci in cariniki, ki bi imela sedež v Prištini.
EU načrtuje misijo s približno 1800 policisti, sodniki, tožilci in cariniki, ki bi imela sedež v Prištini. FOTO: Reuters

Skupina za pripravo prve, mednarodne misije naj bi imela predvsem dve temeljni nalogi: pripraviti mednarodni civilni urad, ki naj bi spremljal uresničevanje dogovorjenega statusa Kosova, pri čemer naj bi imel tudi jasno določene izvršne pristojnosti, ter pripraviti prenos pristojnosti s sil ZN Unmik na kosovske oblasti in delno na bodoče mednarodne civilne sile.

V tej pripravljalni skupini je po podatkih virov iz Sveta EU sedaj 20 mednarodnih predstavnikov, od tega 16 iz EU, trije iz ZDA in eden iz Švice. Med predstavniki EU so trije Italijani, dva Šveda, dva Avstrijca, dva Portugalca ter po en Nemec, Irec, Francoz, Španec, Britanec, Čeh in Nizozemec. V svoji končni obliki pa naj bi misija štela približno 70 mednarodnih predstavnikov.

Krepitev vloge v regiji

S tema misijama želi unija okrepiti svojo vlogo v regiji, češ da je Kosovo evropsko vprašanje. Svojo prisotnost na Kosovu bo v prihodnje okrepila tudi Evropska komisija, še vedno pa bodo na območju prisotne Natove sile Kfor, misija Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) ter nekateri drugi mednarodni partnerji, na primer Svetovna banka in Program ZN za razvoj.

Ta misija naj bi imela glavni sedež v Prištini, še dva podurada pa v Kosovski Mitrovici in Beogradu. Vodja mednarodnega civilnega urada naj bi bil "dvoklobučnik": imel naj bi namreč hkrati naziv mednarodni civilni predstavnik na Kosovu in posebni predstavnik EU. Ta urad naj bi tako deloval podobno kot urad visokega predstavnika mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini.

Naloge druge pripravljalne skupine pa je načrtovanje pravne misije v sklopu skupne zunanje in varnostne politike EU, ki naj bi pomagala kosovskim oblastem opravljati svoje naloge na področju pravosodja, policije in carine, zagotavljala ustrezno obravnavo hudih kaznivih dejanj ter imela jasno opredeljene izvršne pristojnosti, ki naj bi jih izvajala v sodelovanju z mednarodnim uradom.

Pripravljalna skupina za pravno misijo šteje po podatkih iz začetka oktobra sto članov, od tega 61 iz EU in 39 lokalnih. Med člani iz EU je devet Britancev, šest Nemcev, pet Italijanov, po štirje Grki, Francozi in Švedi, po trije Nizozemci, Španci in Finci, po dva Avstrijca, Belgijca, Bolgara, Romuna, Bolgara, Danca, Madžara, Irca in Litovca ter po en Čeh, Latvijec, Luksemburžan in Slovenec.

EU načrtuje misijo s približno 1800 policisti, sodniki, tožilci in cariniki, ki bi imela sedež v Prištini, njeni člani pa bi delovali na različnih mestih v pravosodnem in policijskem sistemu na Kosovu. Vodjo misije bo imenoval Svet EU in bo o svojem delu poročal visokemu predstavniku za skupno zunanjo in varnostno politiko EU Javierju Solani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.