
"Sistem za izmenjavo podatkov o kazenskih evidencah, ki ga EU uporablja trenutno, je popolnoma neustrezen," je dejal tiskovni predstavnik komisarja za notranje zadeve in pravosodje Antonia Vitorina, Pietro Petrucci. "Afera Fourniret je pokazala, da potrebujemo mehanizem, ki bo bolj učinkovit," je pristavil in nadaljeval, da je ukrepanje nujno.
Mreža bi lahko zaživela že prihodnje leto
Če bi se zdaj lotili vzpostavljanja evropskega registra kazenskih evidenc, bi trajalo več let, da bi zaživel v praksi. Zato je najprej smiselno sprejeti kratkoročne ukrepe in po mnenju komisije je to prav oblikovanje mreže za izmenjavo podatkov, je razložil Petrucci. Če v ponedeljek dobi zeleno luč, lahko komisija predlog pripravi že v jeseni, v praksi pa bi lahko zaživel že prihodnje leto, je dodal.
Belgija ima že več kot leto dni zaprtega Michela Fournireta, 62-letnega Francoza, ki je obtožen posilstev in umorov najmanj osmih deklic in mladih žensk ter še dveh ljudi, več primerov pa še preiskujejo. V Belgijo se je Fourniret preselil v poznih 80. letih, potem ko je bil v Franciji krajši čas zaprt zaradi več spolnih zločinov. Po preselitvi se je brez težav zaposlil v menzi neke šole, belgijske oblasti pa dolgo časa niso vedele za njegovo nečedno preteklost.