Vodenje Evropske unije je za pol leta prevzel Luksemburg. Kot enega največjih izzivov za čas predsedovanja si je ta ustanovna članica, ki je na čelu unije že enajstič, zastavila poskus zagotovitve političnega dogovora o prihodnji finančni perspektivi, ki bo proračune povezave uravnavala v obdobju od začetka 2007 do izteka leta 2013. Med vrh prioritet si je Luksemburg postavil tudi dogovor o vnovičnem zagonu lizbonske strategije, načrta za dvig konkurenčnosti EU v svetovnem merilu, naloga predsedstva v prvi polovici 2005 pa bo med drugim tudi nadaljevanje širitvenega procesa.
Začetek pogajanj o pristopu s Hrvaško
V času predsedovanja Luksemburga bo namreč EU začela pristopna pogajanja s Hrvaško in sicer 17. marca, če bo slovenska južna soseda izkazala polno sodelovanje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. V času luksemburškega predsedovanja naj bi EU podala tudi svoje mnenje o makedonski prošnji za članstvo, ki jo je Skopje vložilo marca 2004, po načrtih bo proti koncu aprila podpisana pristopna pogodba z Romunijo in Bolgarijo, ki naj bi članici ostali v 2007, stekle pa bodo tudi priprave na začetek pogajanj o članstvu s Turčijo, ki bo ta proces po načrtih začela v drugi polovici leta, konkretneje 3. oktobra.
Večje sodelovanje z ZDA in Rusijo
Na mizi bodo še dodatne teme. Po napovedih Luksemburga bodo posebne pozornosti deležne mednarodnopolitične razmere in krepitev strateških vezi z največjimi partnericami po svetu, kot sta Rusija in ZDA. S slednjo naj bi se EU prvič po letu 2001 sestala na vrhunskem zasedanju v polni sestavi, in sicer naj bi, če bo to možno, ob obisku ameriškega predsednika Georgea Busha v Bruslju 22. februarja prišlo do skupnega srečanja voditeljev vseh 25 držav in ZDA.