Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner je na srečanju ministrske trojke Evropska unija-Kitajska v Pekingu Kitajsko pozvala, naj ustvari "ugodno ozračje" na področju spoštovanja človekovih pravic, kar bo uniji olajšalo odpravo embarga na izvoz orožja.
"Delamo v smeri odprave embarga, vendar pa vam zaenkrat ne morem posredovati časovnice," je dejala evropska komisarka in dodala: "Menim, da je še veliko stvari, ki jih je treba postoriti, da bi nastalo ugodno ozračje."
Ferrero-Waldnerjeva je dejala, da formalno vprašanji spoštovanja človekovih pravic in odprave leta 1989 uvedenega embarga nista povezani, vendar pa bi zagotavljanje prvega olajšalo odpravo drugega. Omenila je še, da nedavno sprejeti kitajski protiodcepitveni zakon, ki predvideva uporabo sile v primeru uradne razglasitve neodvisnosti Tajvana, ni prispeval k temu, da bi bile okoliščine odpravi embarga bolj naklonjene.
Ferrero-Waldnerjeva: EU upa, da bo Kitajska sama omejila uvoz tekstila
Na ministrskem srečanju je bilo govora tudi o napovedanih evropskih ukrepih zaradi povečanja izvoza kitajskega tekstila v EU po odpravi kvot v začetku leta. "EU ne želi uvesti ukrepov, da bi zajezila uvoz kitajskega tekstila, temveč upa, da bo Kitajska sama omejila izvoz v unijo," je dejala evropska komisarka in dodala, da je unija zaradi razmer prisiljena v ukrepanje.
"A hkrati bi radi v sodelovanju s kitajsko stranjo našli ustrezno rešitev," je poudarila. "Če bomo našli skupno rešitev, sem prepričana, da ne bomo sprožili posebnega mehanizma," je dodala.
Kitajski premier Wen Džiabao, ki je sprejel zunanjega ministra predsedujočega EU, Luksemburga, Jeana Asselbona, je zatrdil, da bodo v Pekingu sprejeli ukrepe za omejitev izvoza tekstila. "Za rešitev vprašanja je nujno sodelovanje obeh strani," je dejal.
"Da bi se strateško partnerstvo med EU in Kitajsko lahko nadaljevalo, moramo okrepiti dialog in najti najboljšo rešitev za nadaljnji razvoj dvostranskih trgovinskih odnosov," je poudaril predsednik kitajske vlade.
Evropska komisija je aprila zaradi povečanega uvoza tekstila že sprožila preiskavo, ki velja za prvi korak k morebitni uvedbi zaščitnih ukrepov, ki jih unija lahko uvede v skladu z določili Svetovne trgovinske organizacije (WTO), če se uvoz pretirano poveča in povzroči motnje na trgu. Po podatkih Evropske komisije se je uvoz tekstila po odpravi kvot povečal za 534 odstotkov.