Evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding je danes umaknila grožnjo, da bo EU pravno ukrepala proti Franciji zaradi letošnji izgonov Romov v Romunijo in Bolgarijo, poročajo tuji mediji.
Redingova je namreč ugotovila, da je Francija podala ''zadostna'' zagotovila, da bo svojo zakonodajo bolje prilagodila evropskim zakonom glede prostega pretoka evropskih državljanov, poroča spletni portal France24, ki se sklicuje na neimenovane evropske uradnike.
''Preučevanje odziva Francije je končano in komisarka Redingova je ugotovila, da Francija izpolnjuje zahteve Evropske unije,'' je dejal neimenovani vir.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters bo ta odločitev zgladila spor med Francijo in EU, do katerega je prišlo zaradi izgona Romov iz Francije. Uradni Pariz naj bi namreč pristal na spremembe v svoji imigracijski zakonodaji.
V petek se je namreč iztekel časovni rok, ki ga je Evropska komisija dala Franciji, da poda zagotovila glede uskladitve z evropskimi zakoni glede svobode gibanja znotraj EU ali pa se sooči s pravnimi posledicami.
'Francija se je pozitivno odzvala'
''Francija se je pozitivno odzvala. Evropska komisija tako v tem trenutku ne bo sprožila pravnega postopka proti Franciji,'' je v sporočilu za javnost povedala Redingova. Naj bi pa kljub temu komisarka nadaljevala s preiskavo o tem, ali je Francija s kontroverznimi deportacijami kršila zakone, ki prepovedujejo diskriminacijo.
Komisarka Redingova je sicer zelo kritično nastopila proti francoski vlagi glede romskega vprašanja. Šla je celo tako daleč, da je deportacije Romov primerjala z deportacijami med 2. svetovno vojno. Zaradi tega so se pojavile napetosti med Brusljem in Parizom.
Vrhunec so te napetosti dosegle 16. septembra, ko sta francoski predsednik Nicolas Sarkozy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso na vrhu evropskih voditeljev verbalno obračunala. Vse od takrat pa obe strani poskušata umiriti medsebojne odnose.
Francoska vlada sicer vztraja, da v ravnanju proti Romom ni šlo za rasistično dejanje. Po njihovih navedbah so Rome deportirali enostavno zato, ker so prekoračili dovoljeno obdobje za bivanje v Franciji brez sredstev za življenje.
Jabolko spora med redingovo in uradnim Parizom je bila sicer sporna okrožnica francoske vlade iz 5. avgusta, v kateri so visokim policijskim uradnikom naročili, naj v treh mesecih počistijo 300 romskih taborov in nezakonitih naselij. ''Romski tabori so prioriteta,'' je bilo zapisano v okrožnici.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.